Prima pagină » Actualitate » Ea este șoferița băută care a ucis patru bărbați la Iași, într-un cumplit accident. Update: A fost reținută 24 de ore

Ea este șoferița băută care a ucis patru bărbați la Iași, într-un cumplit accident. Update: A fost reținută 24 de ore

Accidentul deosebit de grav care a avut loc joi noapte în Iași, în urma căruia patru muncitori au murit și alți trei sunt răniți, a avut loc în jurul orei 1.00 și a fost produs de o femeie care se afla sub influența băuturilor alcoolice. Femeia în vârstă de 39 de ani a pierdut controlul volanului într-o curbă, a lovit o clădire și a intrat în autoutilitara care se afla parcată pe dreapta și lângă care se aflau mai mulți muncitori de la firma Citadin.

Update: În baza probatoriului administrat în cauză, la data de 17 iunie a.c., conducătoarea auto a fost reținută de polițiști pentru 24 de ore. La data de 18 iunie a.c., aceasta va fi prezentată, cu propuneri legale, Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași. Cercetările sunt continuate.

Șoferița care a produs accidentul cu patru victime de la Iași se numește Adina G.

Potrivit Poliției, femeia de 39 de ani era băută la volan. Aceasta conducea o mașină de viteză, marca Alfa Romeo.

Conform presei locale, femeia care se afla la volan are doi copii și este divorțată. Martorii accidentului spun că aceasta conducea cu viteză foarte mare și că, într-un sens giratoriu, aceasta ar fi făcut chiar și drifturi, lucru care urmează să fie verificat de polițiștii de la Biroul Rutier Iași.

„Din cercetările efectuate până în prezent, s-a constatat faptul că în accident au fost implicate un grup de lucrători care ar fi efectuat lucrări la partea carosabilă și două vehicule, respectiv un autoturism condus de o femeie de 39 de ani și o autoutilitară oprită pe partea carosabilă. În urma impactului, 4 persoane au decedat, iar alte 4 au fost rănite.

Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, a declarat Anca Vîjîiac, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.

„Un bărbat de 31 este policontuzionat, contuzie toraco-abdominală, traumatism cranio-cerebral, contuzie coloană dorso-lombară”

Patru victime în urma accidentului au ajuns la spital, printre care și șoferița care a provocat accidentul. Aceasta a ajuns la Spitalul de Neurochirurgie, pentru că avea traumatism cranio-cerebral, contuzie la nivelul coloanei și contuzie la nivelul abdomenului, însă a refuzat continuarea investigațiilor și a solicitat să plece la domiciliu.

Unul dintre muncitori a ajuns direct în sala de operație, după ce a fost preluat de un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 42 de ani care a suferit o ruptură de splină, șoc hemoragic, fractură de bazin și fractură la nivelul umărului, fiind nevoie să se intervină direct chirurgical. Alți doi muncitori au fost preluați de echipaje medicale, fiind conștienți. „Un bărbat de 31 este policontuzionat, contuzie toraco-abdominală, traumatism cranio-cerebral, contuzie coloană dorso-lombară. A mers la Spitalul de Neurochirurgie. Un alt bărbat, de 53 de ani, cu fractură platou tibial, va fi internat în Clinica de Ortopedie”, a precizat prof. dr. Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU-SMURD Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar