Prima pagină » Actualitate » Elena Lasconi vorbește deschis despre subiectul implicării SRI în alegeri: „Un război de fake news în România”

Elena Lasconi vorbește deschis despre subiectul implicării SRI în alegeri: „Un război de fake news în România”

Tema implicării serviciilor secrete în alegerile din România a fost atinsă în dezbaterea televizată la care a participat Elena Lasconi, la Antena 3. Candidata USR la alegerile prezidențiale spune că s-a pornit un „război de fake news” în țară.

„Am tot auzit, nu e prima dată când auzim de implicarea serviciilor în alegerea președintelui României”, a deschis subiectul Lasconi.

Lasconi. „Nu știu dacă sunt implicați”

„Nu știu dacă sunt implicați (n.r. – cei de la SRI), n-am informații, pentru că eu nu am nicio legătură cu serviciile, după cum ați văzut că mi-au și răspuns” – Elena Lasconi.

„Dar, se întâmplă un lucru mult mai grav. Noi, tot discutăm despre război, că e război în Ucraina, că uite ce se întâmplă în Orient și așa mai departe, dar dvs. nu vedeți că, în momentul de față, în România este un război? Că nu este un război convențional, dar că este un război al fake-news-ului? Nu vi se pare că este un război informatic care se duce în România?”, a spus șefa USR.

CITEȘTE ȘI:

Elena LASCONI, despre numirea viitorilor șefi de servicii secrete: „Am mai multe nume in minte, dar nu vreau să le fac publice”

Elena Lasconi îl UMILEȘTE pe Klaus Iohannis: „O mare dezamăgire, a ieșit cel mai prost, nu a reușit să facă nici pentru el”

Parteneriat civil în România? Lasconi: „Românii nu sunt atât de interesați de toată nebunia asta, care este FALSĂ”

Elena Lasconi, GAFĂ la TV. A declarat că România face parte din Consiliul de Securitate al ONU, deși țara noastră NU e stat membru

Elena Lasconi, despre Mircea GEOANĂ: „S-a întâlnit cu un individ care conduce o divizie de hackeri care au manipulat alegerile în 30 de țări”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Doliu în justiția din România! A murit Ion Diaconescu
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Cât de exacte sunt afirmațiile lui Trump din discursul privind Starea Uniunii?
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
O nouă tehnică de terapie neinvazivă poate trata depresia într-un timp record