Prima pagină » Actualitate » Emil Hurezeanu, la reuniunea CAE, a cerut înăsprirea regimului de sancțiuni împotriva Rusiei. Ce mesaj a transmis Moscovei șeful diplomației române

Emil Hurezeanu, la reuniunea CAE, a cerut înăsprirea regimului de sancțiuni împotriva Rusiei. Ce mesaj a transmis Moscovei șeful diplomației române

Emil Hurezeanu, la reuniunea CAE, a cerut înăsprirea regimului de sancțiuni împotriva Rusiei. Ce mesaj a transmis Moscovei șeful diplomației române

Șeful diplomației române, Emil Hurezeanu, a participat, luni, 14 aprilie, la Luxemburg, la reuniunea miniștrilor Afacerilor Externe (CAE) din statele membre ale UE. Cu această ocazie, el a pledat atât pentru continuarea presiunii asupra Rusiei prin adoptarea unui nou pachet de măsuri restrictive, cât și pentru consolidarea regimului de sancțiuni privind acțiunile hibride ale regimului condus de Vladimir Putin.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de MAE, oficialii țărilor UE au avut discuții privind războiul din Ucraina, evoluțiile din Orientul Mijlociu și Siria, relațiile UE – Africa, precum și Balcanii de Vest.

La punctul afaceri curente au fost discutate relațiile Armenia – Azerbaidjan.

Hurezeanu cere „ garanții de securitate solide” pentru Ucraina

Cu privire la agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, ministrul român de Externe a reiterat „sprijinul ferm pentru o pace justă și durabilă, susținută de garanții de securitate solide, cu sprijinul SUA și cu implicarea statelor europene”.

Totodată, Emil Hurezeanu a insistat pentru „necesitatea continuării și consolidării sprijinului multidimensional pentru Ucraina, exprimând susținere pentru inițiativa Înaltului Reprezentant Kallas de sprijin militar pentru Ucraina”.

„Șeful diplomației române a pledat atât pentru continuarea presiunii asupra Rusiei prin adoptarea unui nou pachet de măsuri restrictive, cât și pentru consolidarea regimului de sancțiuni privind acțiunile hibride ale Rusiei. De asemenea, a reiterat sprijinul pentru avansarea negocierilor de aderare a Ucrainei și Republicii Moldova la UE în timpul Președinției poloneze a Consiliului UE”, menționează comunicatul MAE.

România susține soluția cu două state, Israel și Palestina

Referitor la situația din Orientul Mijlociu, ministrul Emil Hurezeanu a exprimat îngrijorare cu privire la deteriorarea situației umanitare din Fâșia Gaza și a subliniat importanța continuării negocierilor în vederea implementării integrale a acordului de încetare a focului în Fâșia Gaza.

De asemenea, oficialul român a reiterat susținerea pentru soluția celor două state – Israel și Palestina – ca singură opțiune durabilă pentru rezolvarea conflictului și a salutat inițiativa arabă cu privire la reconstrucția în Fâșia Gaza și identificarea unei soluții de securitate regionale.

„În cadrul intervenției sale, ministrul Emil Hurezeanu a subliniat sprijinul României pentru implementarea integrală a acordului de încetare a focului în Fâșia Gaza, eliberarea imediată a tuturor ostaticilor și reluarea rapidă a accesului asistenței umanitare pentru populația civilă (…) În plan regional, a fost reiterat angajamentul ferm al României în sprijinul unei reglementări negociate a conflictului palestiniano-israelian, în baza soluției celor două state, care să coexiste în pace și securitate”, se arată în comunicatul MAE.

Cu o zi mai devreme, Emil Hurezeanu a participat la reuniunea informală organizată de Înaltul Reprezentant al C.E, Kaja Kallas, cu partenerii din Balcanii de Vest. Discuțiile s-au axat pe modalitățile de întărire a cooperării dintre UE și Balcanii de Vest, în special în domeniul securității, mai ales în contextul geopolitic complex actual, de la nivel regional și global.

În acest context, ministrul Hurezeanu a reamintit contribuția consistentă oferită de România în regiune prin participarea cu trupe și tehnică militară la misiunile KFOR și EUFOR-Althea.

CITEȘTE ȘI:

Ministrul de Externe, prezent la Forumul Diplomatic de la Antalya. Emil Hurezeanu: Regiunea Mării Negre capătă o relevanță STRATEGICĂ sporită

Victor Ponta: „Domnul Hurezeanu e din alt film. Este un ministru de EXTERNE excelent pentru timp de pace. Noi suntem în război”

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe