Prima pagină » Actualitate » GÂNDUL LIVE. Cum vede politologul Cristian Pîrvulescu relația dintre USR și Plus: „Niciodată nu a fost extraordinară” (VIDEO)

GÂNDUL LIVE. Cum vede politologul Cristian Pîrvulescu relația dintre USR și Plus: „Niciodată nu a fost extraordinară” (VIDEO)

Politologul și profesorul Cristian Pîrvulescu, invitatul lui Bogdan Pavel la ediția Gândul Live de luni, 7 iunie, a vorbit despre situația din Alianța USR-Plus. Încă de la început, el a precizat că demiterea lui Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătații a fost o problemă în relația dintre cele doua partide și însuși chiar fostul ministru a lăsat să se înțeleagă că nu a fost sprijinit până la capăt.

„(…) Niciodată relația între USR și Plus nu a fost extraordinară, încă de la înființarea USR, din 2016, când Plus încă nu exista, dar Cioloș (Dacian Cioloș, președinte Plus-n.r.) exista. Acum, situatia reală este în favoarea lui Dan Barna (președinte USR-n.r.), nu doar pentru că a candidat la alegerile din 2019, ci pentru că USR are mai mulți membri”, a declarat Cristian Pîrvulescu.

El a amintit că alegerea președintelui partidului se va face direct, nu la Congres, dar acesta crede că Dacian Cioloș nu e interesat de această funcție. Sigur ca au un Congres, dar resedinele nu va fi ales la congres.

„Mai degrabă de candidatura la alegerile prezidențiale din 2024. Dar nu este același lucru să îl ai președinte pe Ciolos, pe Barna sau pe altcineva. Cioloș, de la Bruxelles, poate oricând să fie interesat să scoată partidul de la guvernare, pentru a-și putea face campanie pentru prezidențiale, pe cand Barna, din interiorul guvernului, de pe poziția de vicepremier, e mai puțin interesat, s-ar putea să tergiverseze acest lucru. Deci avem strategii electorale diferite legate de momentul electoral următor, care va fi în 2024, când avem toate alegerile: europarlamentare, locale, parlamentare și prezidențiale”, a precizat el.

„Dacă USR vrea să câștige în 2024, trebuie să înceapă campania încă din 2023 și să iasă de la guvernare, pentru că nu au organizații locale. Au câteva, dar sunt prea puțin importante pentru o bătălie națională. Anul 2020 a fost un an ratat pentru ei, din acest punct de vedere”, a adăugat politologul.

Cât privește Plus-ul, Cristian Pîrvulescu spune că acest partid „nu reușit să devina o rețea puternică, deși au construit vreme de câțiva ani de zile.

„Oamenii pe care s-au bazat nu au fost suficient de puternici ca să fie o alternativă la USR. În mare măsură, se vor dizolva în USR”, a afirmat el.

Cristian Pîrvulescu l-a descris pe Dacian Cioloș, în drumul său spre o candidatură la alegerile prezidențiale: „Eu cred că este un prezidențiabil bun, are foarte multe atuuri și e foarte interesat să înceapă campania foarte devreme, dar – oare – îl va urma partidul? Asta e întrebarea!”

VEZI EDIȚIA INTEGRALĂ GÂNDUL LIVE DE LUNI, 7 IUNIE:


Citește și:

GÂNDUL LIVE. Cristian Pîrvulescu, despre situația din PNL înainte de alegerile din 25 septembrie: „O bătălie dură, fără menajamente. Nu este indiferent cine va câștiga”

GÂNDUL LIVE. Politologul Cristian Pîrvulescu, despre șansele PSD la alegerile prezidențiale din 2024: „Iau serios în calcul ipoteza să câștige, dacă adversarii săi nu se vor organiza temeinic”

USR înghite PLUS. Prima mutare a fost deja făcută


Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?