Prima pagină » Actualitate » Geoană a explicat rezultatul vizitei la Moscova din 2009: N-am câștigat președinția României, deci niciunul/Tudose: Gura Prostănacului adevăr grăiește

Geoană a explicat rezultatul vizitei la Moscova din 2009: N-am câștigat președinția României, deci niciunul/Tudose: Gura Prostănacului adevăr grăiește

Geoană a explicat rezultatul vizitei la Moscova din 2009: N-am câștigat președinția României, deci niciunul/Tudose: Gura Prostănacului adevăr grăiește

Mircea Geoană a declarat într-un interviu pentru Europa Liberă că vizita din 2009 în Rusia nu i-a folosit la nimic, pentru că nu a câștigat alegerile prezidențiale din acel an. Geoană a precizat că s-a dus la Moscova în vizită privată și nu în calitate de președinte al Senatului pentru că era candidat la președinție în acel moment și nu a vrut să implice autoritatea statului român. 

Geoană a detaliat contextul vizitei din 2009, menționând că, în acel moment, Dmitri Medvedev abia preluase funcția de președinte al Federației Ruse, iar vizita a avut un caracter exploratoriu. La întrebarea despre rezultatele vizitei, candidatul a răspuns franc: „Niciunul. N-am câștigat Președinția României, deci niciunul.”

Acest răspuns apare în promo-ul interviului care va fi difuzat joi, 17 octombrie, de Radio Europa Liberă.

În urmă cu două săptămâni, Mircea Geoană a vorbit și la Digi24 despre vizita pe care a făcut-o la Moscova în 2009, spunând că a fost „o vizită normală, exploratorie” și că s-a dus în Rusia „ca orice om care vrea să conducă o țară”.

2009, anul de grație 2009. În 2008, Putin vine la summit-ul NATO la București, primit de Băsescu și de toți liderii NATO. Rusia este în relație cu NATO, partener strategic în 2009. În 2007 cred că a început această relație. Parteneri strategic. Vine Medvedev, noul președinte la început de 2009. Da, a făcut rocadă. Deci, 2009 este primul an de mandat al lui Medvedev, o figură mai deschisă către Occident, chiar decât Putin, în condițiile în care tot Occidentul era în relație. Merkel a trădat interesele Germaniei, vorbind cu Putin și cu Rusia? Occidentul, americanii au o problemă cu Rusia în 2008 și 2009? Avem astăzi o problemă cu Rusia. Deci această încercare de a translata o vizită normală, exploratorie al unui potențial viitor președinte la un vecin important, cu care Occidentul avea o relație constructivă și de parteneriat vi se pare o problemă? De ce este o problemă? M-am dus cum se duce orice om care vrea să conducă o țară, se duce într-o vizită exploratorie. Se vede cu adjunctul, consilierul de securitate național lui Medvedev și discută despre lucruri legate de relația bilaterală pentru a fi sigur că această relație se poate dezvolta în condiții normale pentru 2008, a declarat Mircea Geoană.

Mihai Tudose îl ironizează pe Mircea Geoană

Mihai Tudose, președintele Consiliului Național al PSD, a comentat ironic afirmațiile lui Geoană, insinuând că vizita la Moscova a fost o încercare de a obține sprijin politic.

Gura Prostănacului adevăr grăiește….
Mirciulică (Geoană adică) a declarat, senin, la Tv, în direct, despre rezultatul vizitei lui la Moscova în 2009: Niciunul! Nu am câștigat Președinția României. Deci niciunul…
Da, pare incredibil… Mai citiți o dată declarația lui Geoană-independentul-antisistem-etc. Deci atunci el de aceea a fost la Moscova, pentru sprijin…. Acum oare cine-l susține? Că românii nu prea… Probabil că o să aflăm după campanie, a scris Mihai Tudose pe Facebook.

CITEȘTE ȘI:

INVESTIGAȚIE internațională: Legăturile lui Mircea Geoană cu propagandiștii lui Putin. Veriga Rareș Mănescu

Mircea Geoană NEAGĂ legăturile cu Rusia: ,,Acest tip de kompromat generat şi condus de la Moscova este o operaţiune de dezinformare”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cinci evenimente istorice petrecute de Crăciun care au schimbat lumea