Prima pagină » Actualitate » Gregorian Bivolaru, despăgubiri de 50.000 de euro din partea statului român / Unde trăiește și ce schimbare MAJORĂ a făcut liderul MISA

Gregorian Bivolaru, despăgubiri de 50.000 de euro din partea statului român / Unde trăiește și ce schimbare MAJORĂ a făcut liderul MISA

Gregorian Bivolaru, despăgubiri de 50.000 de euro din partea statului român / Unde trăiește și ce schimbare MAJORĂ a făcut liderul MISA

Gregorian Bivolaru revine în actualitate. Fondatorul școlii de yoga „Mișcarea pentru Integrare Spirituală în Absolut” (MISA) trebuie să fie despăgubit de statul român, au decis judecătorii Tribunalului Sibiu.

Sentința nu este una definitivă și poate fi atacată cu apel.

Bivolaru, condamnat pentru relații sexuale cu un minor

Bivolaru a deschis un proces împotriva statului român prin care solicita daune morale sub pretextul că „nu s-a respectat un termen rezonabil de desfăşurare a unei proceduri judiciare penale în care a fost implicat”.

Dosarul a fost deschis la 13 ianuarie 2023, informează turnulsfatului.ro.

„Obligă pe pârâtul Statul Român, prin Ministerul Finanțelor, să plătească reclamantului suma de 50.000 euro (echivalent în lei la data plăţii), cu titlu de daune morale, ca urmare a constatării nerespectării termenului rezonabil de desfăşurare a unei proceduri judiciare penale în care a fost implicat reclamantul. Ia act de faptul că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată.

Cu drept de cerere de apel, în termen de 30 de zile de la comunicare”, se precizează în sentința dată de Tribunalul Sibiu.

În 2013, Gregorian Bivolaru a fost condamnat la șase ani de închisoare pentru relații sexuale cu un minor. El a fost eliberat condiționat în septembrie 2017. Motivarea sentinței date de Judecătoria Bistrița în data de 7 septembrie 2017, prin care fondatorul MISA era eliberat condiționat, arăta că acesta nu reprezintă un pericol pentru ordinea publică și că și-a asumat fapta comisă.

Instanța mai aprecia la acea dată că decizia de eliberare condiționată, deși putea fi criticată de opinia publică, este una justă.

După ce a părăsit Penitenciarul Bistrița, liderul MISA nu a mai avut nicio apariție în spațiul public.

Personaj controversat, Gregorian Bivolaru a fost azilant politic în Suedia. Totodată, el a locuit și în Franța, țară în care a fost arestat și extrădat în România, spre a-și executa pedeapsa cu închisoarea primită.

La procesul de la Sibiu, avocatul lui Gregorian Bivolaru le-a spus magistraților că fondatorul Mișcării pentru Integrare Spirituală în Absolut are domiciliul în localitatea Cisnădioara.

Totodată, conform încheierii de şedinţă din 09.05.2023, se pare că Gregorian Bivolaru și-a schimbat numele.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?