Prima pagină » Actualitate » În jur de 130.000 de turiști străini, blocați în Israel. Ministerul Turismului din Țara Sfântă a pus la dispoziție o linie telefonică

În jur de 130.000 de turiști străini, blocați în Israel. Ministerul Turismului din Țara Sfântă a pus la dispoziție o linie telefonică

Claudia Voicu
În jur de 130.000 de turiști străini, blocați în Israel. Ministerul Turismului din Țara Sfântă a pus la dispoziție o linie telefonică

Aproape 130.000 de turiști străini au fost prinși în mijlocul evenimentelor din Israel. Ministerul Turismului din Țara Sfântă a transmis că niciun turist nu a fost însă rănit în urma atacurilor. Turiștii au la dispoziție au număr de telefon la care pot suna pentru informații sau ajutor. Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv este deschis și funcționează.

Au plecat în vacanță, dar neșansa a făcut să ajungă în mijlocul unui adevărat iad. Potrivit Ministerul Turismului din Israel (IMOT), aproape 130.000 de turiști străini se află în Israel. Niciun turist nu a căzut, însă, victimă atacurilor sângeroase de sâmbătă.

”Aeroportul Ben Gurion este deschis și funcționează, dar punctul de trecere al frontierei Allenby Bridge (trecerea terestră din Iordania în Israel) va fi închis pentru următoarele 24 de ore. Toate celelalte puncte de trecere ale frontierei terestre sunt deschise”, informează Ministerul Turismului din Israel.

În primele 6 luni din acest an, 50.000 de turiști români au vizitat Israelul

Instituția monitorizează în permanență situația și comunică toate actualizările companiilor de turism și companiilor aeriene. Turiștii care vor să obțină informații sau care se află într-o situație dificilă și au nevoie de ajutor au la dispoziție linia telefonică accesibilă prin WhatsApp 972-55-972-6931, dar și o adresă de mail, [email protected]

Potrivit datelor statistice oficiale, în primele șase luni ale acestui an, 50.000 de turiști din România au vizitat Israelul, țară care se află pe lista destinațiilor preferate de români.

Aceleași date arată că în topul țărilor din care au venit cei mai mulți turiști figurează SUA – 443.000 de turiști, Franța – 114.500, Germania – 95.900, Marea Britanie – 94.700 și Rusia – 88.300.

CITEȘTE ȘI:

LIVE TEXT | Război în Israel: Peste 3.000 de răniți, sirenele sună încontinuu. Ripostă agresivă împotriva Hamas

VIDEO | Imagini de groază din Israel! Femei torturate și ucise de teroriști, populația este sub asediu

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Vorbești mai multe limbi străine? Creierul tău ar putea fi cu 13 ani mai tânăr