Prima pagină » Actualitate » In Memoriam. Piațeta din fața Casei de Cultură din Adjud se va numi ”Piațeta lon Dichiseanu”

In Memoriam. Piațeta din fața Casei de Cultură din Adjud se va numi ”Piațeta lon Dichiseanu”

Cristian Lisandru
In Memoriam. Piațeta din fața Casei de Cultură din Adjud se va numi ”Piațeta lon Dichiseanu”

Trecerea în neființă a marelui actor Ion Dichiseanu a lăsat un gol imens nu numai în sufletele tuturor celor care l-au cunoscut, iubit și apreciat, dar și în întreaga comunitate artistică. Cuvintele, oricât ar fi de bine alese, nu vor putea umple, niciodată, acest gol, dar amintirea Maestrului Dichiseanu va ”arde” întotdeauna, precum o flacără.

Ion Dichiseanu a fost un ”Fiu al Adjudului”, localitate unde s-a născut pe data de 20 octombrie 1933 și de unde a pornit către o carieră care s-a întins pe parcursul a șase decenii.

În 2002, actorul Ion Dichiseanu a fost decorat cu Ordinul Național Serviciul Credincios în grad de Cavaler, ”pentru prestigioasa carieră artistică și talentul deosebit prin care a dat viață personajelor interpretate în filme, dar și pe scenă, cu prilejul celebrării unui veac de film românesc“.

Piațeta din fața Casei de Cultură din Adjud se va numi ”Piațeta lon Dichiseanu”

Maestrul Ion Dichiseanu, ”Cetățean de Onoare” al municipiului Adjud

În anul 2000, pe 18 mai, Ion Dichiseanu a primit și titlul de „Cetățean de onoare“ al municipiului Adjud, conferit prin Hotărârea Consiliului Local al municipiului Adjud nr.19.

Acum, după trecerea dincolo de cele lumești a marelui actor, Primăria Municipiului Adjud îi cinstește memoria. În urma unui Proiect de hotărâre a Consiliului Local a1 municipiului Adjud, Piațeta din fața Casei de Cultură ”Tudor Vornicu” se va numi ”Piațeta Ion Dichiseanu”.

”Potrivit dispozițiilor art. 129 alin. (6) lit. d din Ordonanța de Urgență nr. 57/03.07.2019 privind Codul administrativ, „Consiliul local atribuie sau schimbă, în condițiile legii, denumiri de străzi, de piețe și de orice alte obiective de interes public local“. (…) Având în vedere și titlul de „Cetățean de onoare“ al municipiului Adjud conferit prin Hotărârea Consiliului Local al municipiului Adjud nr.19 /18 mai 2000 , propunem atribuirea denumirii de ” Piațeta lon Dichiseanu ” Piațetei din fața Casei de Cultură ” Tudor Vornicu”. Atribuirea sau schimbarea de denumiri se face de către consiliul local, prin hotărâre, pentru parcuri, piețe, oboare, cartiere, strazi, statii ale mijloacelor de transport in comun, precum si pentru obiective si institutii de interes local aflate in subordinea lor, potrivit art. 2 lit.d din Ordonanța Guvernului nr. 63/2002 privind atribuirea sau schimbarea de denumiri.

În conformitate cu dispozițiile art. 136 alin. (1) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.57 din 03 iulie 2019 privind Codul administrativ, propun elaborarea unui Proiect de hotărâre a Consiliului Local al municipiului Adjud privind aprobarea atribuirea denumirii ”Piațeta Ion Dichiseanu”, a notat primarul Florin Nechifor în Expunerea de Motive .

Filmul Românesc la Adjud. ”Trandafirul Galben”, în amintirea lui Ion Dichiseanu

Joi, 24 iunie, la Adjud, prima seară a Filmului Românesc a fost deschisă prin filmul ”Trandafirul Galben”, în memoria lui Ion Dichiseanu.

”Prima seară a Filmului Românesc este una specială, deoarece o dedicăm marelui actor Ion Dichiseanu”, s-a scris pe pagina de socializare a Primăriei Municipiului Adjud.

”Astăzi, începând cu ora 21:00, pe un ecran amplasat pe Stadionul Municipal, vom urmări împreună filmul ”Trandafirul galben”, din seria ”Mărgelatu”, în care Ion Dichiseanu interpretează rolul căpitanului Mărgărit!”, s-a mai precizat în postare.

În 2015, Ion Dichiseanu a primit o stea pe Aleea Celebrităţilor

În 1979, Ion Dichiseanu a fost distins cu Premiul Asociaţiei Cineaştilor din România pentru rolul din lungmetrajul „Clipa”, în regia lui Gheorghe Vitanidis.

În 2015, Ion Dichiseanu a primit o stea pe Aleea Celebrităţilor, în semn de preţuire pentru întreaga activitate în domeniul teatrului şi filmului. Un an mai târziu, a lansat cartea „Am fost rivalul regelui. Povestea mea de iubire cu Sara Montiel”, în care evocă momente petrecute alături de celebra actriţă şi cântăreaţă Sara Montiel.

În martie 2017, actorul Ion Dichiseanu a primit ”Premiul pentru Întreaga Carieră” în cadrul celei de-a XI-a ediţii a Galei Premiilor Gopo, iar în luna mai, acelaşi an, a fost lansat la Bookfest volumul „Ion Dichiseanu: Adevărul, mai frumos decât legenda”, care cuprinde memoriile artistului şi multe informaţii pe care nu le-a povestit până acum.

În 2019, președintele Klaus Iohannis i-a înmânat actorului Ion Dichiseanu ordinul „Steaua României” în timpul ceremoniilor dedicate decorării mai multor personalitati ale vietii culturale românesti.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
X-Men: Marvel a anunțat actorul care îl va interpreta pe Mister Sinister