Prima pagină » Actualitate » Incendiu în blocul operator al Institutului de Urologie Cluj, chiar în timpul unei intervenții chirurgicale

Incendiu în blocul operator al Institutului de Urologie Cluj, chiar în timpul unei intervenții chirurgicale

Un scurtcircuit electric a declanșat un incendiu, marți, la un panou de iluminat cu led din blocul operator al Institutului de Urologie al Spitalului Clinic Județean Cluj. În acel moment, era în plină desfășurare o intervenție chirurgicală.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, s-a primit un apel pe 112 cu privire la un faptul că un panou de iluminat, situat în blocul operator al Institutului de Urologie al SCJU, a luat foc.

Personalul spitalului a reacționat și a reușit să stingă panoul led cu mijloace proprii și au mutat pacientul care se afla în blocul operator într-un alt salon, care nu a suferit afecțiuni în urma acestui eveniment.

Nu au fost necesare măsuri de evacuare pentru pacienți sau pentru personalul spitalului. În momentul sosirii pompierilor la locul solicitării, panoul respectiv nu mai ardea și nici nu mai fumega”, au precizat reprezentanții ISU Cluj, citați de Mediafax.

Un nou incendiu la o secție ATI, în plină pandemie, după ce o priză a luat foc! Pompierii, ajunși de urgență la fața locului

O priză a luat foc, vineri dimineață, în secția ATI a Spitalului Medicală III din Târgu-Mureș. Incendiul a fost stins de angajații spitalului înainte de sosirea pompierilor.

Focul a izbucnit la o priză din secția de Terapie Intensivă a Spitalului Medicală III, transmite Mediafax.

Incendiul a fost lichidat de către personalul propriu până la sosirea forțelor de intervenție”, a anunțat, vineri dimineață, ISU Mureș, care a revenit ulterior cu precizarea că este vorba despre Spitalul Medicală III de pe strada Gheorghe Marinescu.

Incendiul a izbucnit într-un salon în care se aflau șase pacienți.

Doar pacientul care era în apropierea prizei a trebuit să fie mutat. Nu sunt alte probleme”, adaugă ISU Mureș.

Singurul supraviețuitor al tragediei de la Piatra Neamț a ieșit de la Terapie Intensivă

Aceste evenimente nedorite vin la puțin timp după tragedia de la Spitalul Județean Neamț, unde un incendiu izbucnit în secția ATI a ucis zece pacienți Covid, alți șase fiind răniți. Ulterior, doar unul dintre ei a scăpat cu viață.

Singurul supravieţuitor al tragediei de la ATI Piatra Neamţ, care a avut loc pe 14 noiembrie, a ieşit, duminică, de la secția de Terapie Intensivă a Spitalului din Lețcani, unde fusese mutat după incendiu.

Printre răniți s-a aflat și medicul de garda, care a intrat în foc pentru a-i salva pe pacienți. Acesta a fost transferat, a doua zi, la un spital din Belgia.

Singurul supraviețuitor al tragediei de la Piatra Neamț a ieșit de la Terapie Intensivă

Singurul supravieţuitor al tragediei de la ATI Piatra Neamţ a ieşit, duminică, de la Terapie Intensivă, unde era internat din cauza coronavirusului.

Singurul pacient care a supravieţuit incendiului de la ATI Piatra Neamţ a fost scos, duminică, de la Terapie Intensivă, el fiind internat la secţia exterioară Leţcani, din Iaşi.

El este, în prezent, internat într-o secţie de bolnavi confirmaţi cu COVID-19, se simte mai bine şi este în continuare sub supraveghere medicală.

era internat din cauza coronavirusului.

Singurul pacient care a supravieţuit incendiului de la ATI Piatra Neamţ a fost scos, duminică, de la Terapie Intensivă, el fiind internat la secţia exterioară Leţcani, din Iaşi.

El este, în prezent, internat într-o secţie de bolnavi confirmaţi cu COVID-19, se simte mai bine şi este în continuare sub supraveghere medicală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
DESCOPERĂ.ro, site-ul pasionaților de Știință și Tehnologie din România!