Prima pagină » Actualitate » Lebădă epuizată, care plutea printre gunoaie, salvată de pompierii din Cluj. Ce s-a întâmplat cu pasărea

Lebădă epuizată, care plutea printre gunoaie, salvată de pompierii din Cluj. Ce s-a întâmplat cu pasărea

Lebădă epuizată, care plutea printre gunoaie, salvată de pompierii din Cluj. Ce s-a întâmplat cu pasărea

Pompierii clujeni au intervenit, marţi, pentru a salva o lebădă epuizată, care plutea printre gunoaiele din lacul de acumulare de la Floreşti, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj.

Pompierii clujeni au intervenit pentru a salva o lebădă de pe lacul de acumulare din localitatea Floreşti. Lebăda a fost observată de trecători, care au anunţat (…) că aceasta plutea epuizată între deşeurile din zona de decantare a barajului”, se arată într-o informare a ISU Cluj.

Pompierii au ajuns la lebădă cu ajutorul unei bărci de salvare, iar aceasta a fost transportată la clinica pentru animale din cadrul Facultăţii de Medicină Veterinară din Cluj-Napoca, potrivit sursei citate.

Lebăda salvată de pompieri a ajuns la clinica pentru animale din cadrul Facultăţii de Medicină Veterinară din Cluj-Napoca

Lebădă blocată în mâl, salvată de pompierii din Brăila. Pasărea încerca să iasă, dar nu reușea

O lebădă blocată în mâl la Lacul Sărat, care încerca să iasă, dar nu reuşea, a fost salvată de un echipaj de pompieri din cadrul ISU Brăila, la sfârșitul lunii iunie.

Potrivit acestora, labăda a rămas blocată în nămol şi, în ciuda încercărilor, nu a mai reuşit să iasă.

Lebăda a fost salvată şi apoi preluată de către o echipă a Comisariatului Judeţean al Gărzii de Mediu Brăila.

O lebădă a murit de tristețe, după ce câțiva tineri i-au ucis puii nenăscuți

O lebădă a murit de tristețe, după ce câțiva tineri i-au ucis puii nenăscuți cu câteva cărămizi. Pasărea a fost găsită moartă lângă cuibul distrus.

Mai mulți adolescenți i-a ucis pe puii nenăscuți, după ce au aruncat cu pietre și cărămizi în ouăle aflate în cuib, notează Daily Mail. Scenele s-au petrecut, în Manchester, iar imaginile triste au devenit rapid virale pe internet.

Mama lebădă a fost găsită moartă, tot la sfârșitul lunii iunie, nu la mult timp după ce tatăl lebădă a dispărut, mai scrie sursa citată. Tinerii au fost observați aruncând pietre și cărămizi în cuibul lebedelor de-a lungul canalului Manchester din Kearsley, pe 20 mai.

Martorii au spus că tinerii au distrus intenționat ouăle si urmăreau insula în care lebedele au făcut un cuib.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi