Prima pagină » Actualitate » Șoferița care a ucis două fete în cartierul Andronache rămâne în arest la domiciliu încă 30 de zile

Șoferița care a ucis două fete în cartierul Andronache rămâne în arest la domiciliu încă 30 de zile

Șoferița care a ucis două fete în cartierul Andronache rămâne în arest la domiciliu încă 30 de zile

Marcela Leonte, femeia care a accidentat mortal o fetiţă de 6 ani şi o fată de 20 ani, pe 27 februarie, va rămâne în arest la domiciliu, pentru o perioadă de 30 de zile. Propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 de prelungire cu 30 de zile a măsurii arestării la domiciliu a fost admisă de instanță.

Dispune prelungirea duratei măsurii arestării la domiciliu a inculpatei Leonte Marcela (…), măsură luată prin încheierea dată de Tribunalul București – Secția Penală la data de 09.03.2021 în dosarul nr. 4509/300/2020, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 08.04.2021 şi până la data de 07.05.2021, inclusiv, potrivit deciziei Judecătoriei Sectorului 2.

Hotărârea nu a fost contestată de Marcela Leonte.

Judecătorii de la Tribunalul București au respins pe 9 martie cererea procurorilor de a o aresta preventiv pe femeia care a provocat moartea a două fete, în zona Andronache din București, la finalul lunii februarie. În schimb, femeia a fost plasată în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Iniţial, Judecătoria Sectorului 2 a respins  propunerea procurorilor şi a lăsat-o pe femeie în libertate, sub control judiciar, după ce fusese reținută pentru 24 de ore, pentru ucidere din culpă. Procurorii au contestat decizia, afirmând că șoferița avea o alcoolemie de peste 0,80 g/l în sânge în momentul producerii accidentului. Decizia definitivă a fost dată de Tribunalul Bucureşti, Marcela Leonte fiind din 9 martie în arest la domiciliu.

Accidentul a avut loc pe 27 februarie

Accidentul s-a petrecut în 27 februarie, pe strada Mențiunii din Sectorul 2, unde femeia de 57 de ani a pierdut controlul volanului și a lovit cu mașina un stâlp din beton, care s-a prăbușit. Din impact, autovehiculul a fost proiectat în gardul unui imobil, unde a accidentat mortal două fete, de 6 și 21 de ani, care se aflau pe trotuar.

Citeste și: Fostul campion Titi Aur, despre cazul șoferiței care a ucis două fete: „Poate a avut un moment emoțional nu știu de care”

Fetița de 6 ani și-a pierdut viața înainte de a ajunge la Spitalul Floreasca, iar tânăra de 21 de ani a fost transportată la Spitalul ”Grigore Alexandrescu”, însă nu a mai putut fi salvată, având răni extrem de grave.

Citeste și: Poliția Rutieră confirmă că șoferița care a ucis două fetițe pe o stradă din sectorul 2 avea viteză: „Într-adevăr, venea destul de tare autovehiculul”

După prima audiere la Poliție, șoferița ar fi spus că a încurcat pedalele mașinii, pe care a scăpat-o de sub control. Șoferița a declarat în fața anchetatorilor că accidentul din cartierul Andronache s-a produs pe fondul unui „acces de strănut”, după care a apăsat pe pedala greșită.

„Am strănutat de 3-4 ori la rând, am vrut să frânez, dar am apăsat pedala greşită, m-am blocat, nu am ştiut ce să fac”, a spus femeia, potrivit surselor judiciare GÂNDUL.RO.

Citeste și: Tatăl uneia dintre fetele moarte în accidentul din „Andronache”: „Ea mi-a omorât copilul! Nu a pierdut controlul. S-au certat pe drum, au vrut să se omoare!”

Luminița Nuță, avocat al familiilor fetelor ucise în accidentul rutier din Cartierul Andronache, a declarat, la editia GÂNDUL LIVE, pe 2 martie, că șoferița care a produs tragedia a fost prea beată ca să sufle în etilotest. Mai mult, femeia ar consuma în mod constant alcool și urma și un tratament psihiatric.

Citeste și: Șoferița care a provocat moartea a două fete în cartierul Andronache ar fi recunoscut că a băut

Leonte Marcela este acuzată de ucidere din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

Administrația Străzilor București a montat, pe 5 martie, șapte limitatoare de viteză pe strada Mențiunii din cartierul Andronache, a anunțat primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu.

Citeste și: Imagini copleșitoare de la înmormântarea celor două fete ucise în accidentul din Andronache / FOTO+VIDEO

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România