Prima pagină » Actualitate » MAE: Al treilea grup de pelerini români a părăsit Israelul. Aceștia se îndreaptă spre Sofia de unde vor călători spre România

MAE: Al treilea grup de pelerini români a părăsit Israelul. Aceștia se îndreaptă spre Sofia de unde vor călători spre România

Ruxandra Radulescu
MAE: Al treilea grup de pelerini români a părăsit Israelul. Aceștia se îndreaptă spre Sofia de unde vor călători spre România

Al treilea grup de pelerini români a părăsit, marţi, 17 iunie, teritoriul Israelului, aflându-se în prezent în Egipt, a anunțat Ministerul Afacerilor Externe (MAE). Românii vor ajunge cu un zbor organizat de autorităţile bulgare la Sofia, apoi se vor îndrepta către România pe cale rutieră.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, marţi seară, că, în contextul ”deteriorării accentuate” a situaţiei de securitate din Orientul Mijlociu şi al închiderii spaţiului aerian în mai multe ţări din regiune, continuă demersurile pentru a găsi soluţii optime pentru acordarea protecţiei consulare cetăţenilor români aflați în zona de risc.

Două grupuri de pelerini au părăsit deja teritoriul statului Israel, prin punctul de trecere a frontierei Eilat-Taba, către Republica Arabă Egipt, cu sprijinul Ambasadei României la Tel Aviv, al Ambasadei României la Cairo şi al Oficiului de reprezentare al României la Ramallah.

”Un al treilea grup de pelerini a părăsit teritoriul Israelului astăzi, 17 iunie, prin punctul de trecere a frontierei Eilat-Taba, prin grija Ambasadei României la Tel Aviv şi a Oficiului de reprezentare al României de la Ramallah, aflându-se în prezent pe teritoriul Egiptului. Aceştia au fost preluaţi de o echipă consulară mobilă din cadrul Ambasadei României la Cairo care i-a însoţit până la Aeroportul internaţional Sharm-el-Sheikh.

În această seară, grupul de cetăţeni români urmează să fie îmbarcat pe un zbor special, operat de autorităţile bulgare. După sosirea la Sofia, o echipă consulară mobilă din cadrul Ambasadei României la Sofia va acorda asistenţă consulară grupului de cetăţeni români, aceştia urmând a-şi continua apoi drumul spre ţară pe cale rutieră. MAE adresează în acest sens mulţumiri autorităţilor bulgare pentru excelenta cooperare şi sprijinul oferit”, a arătat MAE.

MAE a precizat că demersurile de sprjinire a cetăţenilor români pentru a reveni în siguranţă în ţară continuă, atât pentru românii aflaţi în Israel, cât şi pentru cei aflaţi în Republica Islamică Iran şi în Regatul Haşemit al Iordaniei.

Citește și:

Israelul sub teroarea alarmelor. Adăposturile disperării și MĂRTURIILE groazei: „Deflagrația m-a mutat cu 30 de centimetri la dreapta”

Trump analizează posibilitatea implicării Statelor Unite în atacarea IRANULUI /„Nu vor avea bombă nucleară”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
Imaginile momentului: Mădălina Ghenea, sărutată de John Travolta! Actorul are 72 de ani și e de nerecunoscut
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi