Prima pagină » Actualitate » Judecătoria Sectorului 1 menține controlul judiciar pentru Călin Georgescu, dar pentru un termen mai SCURT

Judecătoria Sectorului 1 menține controlul judiciar pentru Călin Georgescu, dar pentru un termen mai SCURT

Cristian Lisandru
Judecătoria Sectorului 1 menține controlul judiciar pentru Călin Georgescu, dar pentru un termen mai SCURT
15:55

Judecătoria Sectorului 1 menține controlul judiciar pentru Călin Georgescu, dar pentru un termen mai scurt

Magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 au decis să mențină controlul judiciar pentru Călin Georgescu, dar pentru un termen mai scurt, respectiv 45 de zile. Decizia este definitivă.

Soluția pe scurt: (…) admite în parte plângerea formulată de inculpatul GEORGESCU CĂLIN (…).

Modifică conținutul măsurii controlului judiciar dispus prin ordonanța procurorului din 24.04.2025 de prelungire a controlului judiciar emisă în dosarul nr. 2226/221/P/2023/d1 de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția de Urmărire Penală, după cum urmează: Înlătură obligația de a nu deține, folosi sau purta arme și obligația de a comunica periodic informații relevante despre mijloacele sale de existență.

Reduce termenul de prelungire a controlului judiciar de la 60 de zile la 45 de zile, ce se va calcula de la data de 27.04.2025. Menține celelalte dispoziții ale ordonanței atacate. Respinge în rest plângerea, ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunțată în camera de consiliu, astăzi data de 05.05.2025. Document: Încheiere finală (dezinvestire)”, au decis magistrații.

15:55

În data de 24 aprilie 2025, măsura controlului judiciar luată împotriva lui Călin Georgescu a fost prelungită cu încă 60 de zile, iar fostul candidat la Președinția României a contestat-o.

Luni, 5 mai 2025, judecătorii de la Judecătoria Sectorului 1 al Capitalei urmează să se pronunțe în această speță, iar Călin Georgescu va afla dacă această contestație pe care a depus-o va fi admisă sau nu.

Călin Georgescu are, ca obligații și interdicții, după ce a fost plasat sub control judiciar, să se prezinte la poliție o dată pe săptămână, nu are voie să părăsească țara, să folosească sau să dețină arme și, de asemenea, acesta nu are voie să facă postări cu mesaje legionare, fasciste, xenofobe sau rasiste pe rețele sociale.

Călin Georgescu, acuzații grave

Procurorii l-au acuzat oficial pe Călin Georgescu de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, comunicarea de informații false și alte acuzații precum iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

Georgescu este acuzat și de fals privind sursele de finanțare a campaniei electorale. (mai multe detalii AICI)

În data de 9 martie 2o25, Biroul Electoral Central a invalidat candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale din luna mai, argumentul invocat fiind decizia Curţii Constituţionale din 6 decembrie 2024, prin care a fost anulat procesul electoral.

Călin Georgescu a mai contestat măsura controlului judiciar şi la sfârşitul lunii februarie. Magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 i-au respins, ca neîntemeiată, cererea de ridicare a controlului judiciar în acelaşi dosar.

Foto – Mihai Pop / Gândul


Citește și:

Exclusiv. Cât de apropiați sunt cu adevărat Călin Georgescu și George Simion

Percheziții noi în dosarul lui Bogdan Peșchir. Dispozitive electronice, verificate în prezența finanțatorului lui Georgescu / BogPr vrea să fie liber

CCR a respins CONTESTAȚIA privind decizia BEC de a nu înregistra candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Parcul Tudor Arghezi, numit oficial „Parcul Donald Trump". Patinoarul va purta numele lui Doru Tureanu
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
Atac în plină zi, în București. Două femei au fost agresate de un biciclist care purta cagulă
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Misiune ieșită din comun: Polițiști deghizați în dansatoare pentru a prinde un traficant de droguri Data publicării: 26.05.2026 16:44
Cancan.ro
Sile Cămătaru, despre împrumuturile acordate lui Gigi Becali: "Îmi dădea dolari vechi și...' Detalii nemaiauzite
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Ambasadorul francez la București: Pentru Rusia țaristă, trădarea României a echivalat pe termen scurt cu o sinucidere