Prima pagină » Actualitate » Magistrații i-au permis lui Dumitru BUZATU să meargă la Iași pentru a-și îngriji tatăl. Fostul șef al CJ Vaslui e judecat pentru luare de mită

Magistrații i-au permis lui Dumitru BUZATU să meargă la Iași pentru a-și îngriji tatăl. Fostul șef al CJ Vaslui e judecat pentru luare de mită

Magistrații i-au permis lui Dumitru BUZATU să meargă la Iași pentru a-și îngriji tatăl. Fostul șef al CJ Vaslui e judecat pentru luare de mită

Tribunalul Vaslui a acceptat solicitarea lui Dumitru Buzatu, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean, de a părăsi judeţul şi a se deplasa în judeţul Iaşi, pe motiv că trebuie să-și îngrijească tatăl. Buzatu este judecat pentru luare de mită. 

Dumitru Buzatu se află, în prezent, sub control judiciar, măsură luată în dosarul său de corupție. Magistrații Tribunalului Vaslui i-au acceptat solicitarea de a pleca la Iași, pentru a avea grijă de tatăl său bolnav, în vârstă de 96 de ani, care locuiește în comuna Ruginoasa. În cerere a fost invocat şi dreptul acestuia la apărare, subliniindu-se că unul dintre avocaţii lui Buzatu este din Iaşi.

„În temeiul art 215 alin 9 Cod procedură penală, admite cererea inculpatului Buzatu Dumitru, aflat sub măsura preventivă a controlului judiciar dispusă prin Încheierea nr. 68/MPCP din data de 20.06.2024 pronunţată în dosarul nr. 2562/89/2023/a1.2 al Tribunalului Vaslui.

În baza art.215 alin 9 raportat la alin 8 Cod procedură penală, dispune înlocuirea obligaţiei stabilite în sarcina inculpatului conform dispoziţiilor art 215 alin 2 lit a Cod procedură penală, în sensul că, în loc de ‘obligaţia de a nu depăşi limita teritorială a judeţului Vaslui, decât cu încuviinţarea prealabilă a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei’, stabileşte în sarcina inculpatului ‘obligaţia de a nu depăşi limita teritorială a judeţului Vaslui şi a judeţului Iaşi, decât cu încuviinţarea prealabilă a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei’ „, se arată în decizia Tribunalului Vaslui.

Avocații lui Dumitru Buzatu au cerut o amânare în proces

La Tribunalul Vaslui a fost stabilit luni primul termen în procesul în care Buzatu este judecat pentru luare de mită. Avocaţii fostului preşedinte al Consiliului Judeţean Vaslui au solicitat o amânare în proces pentru pregătirea apărării, instanţa stabilind un nou termen pe data de 3 martie.

Instanţa a menţinut celelalte obligaţii ale inculpatului, dispuse pe data de 20 iunie 2024, când Buzatu a fost plasat sub control judiciar, după ce anterior fusese în arest preventiv, la Penitenciarul Vaslui, şi apoi timp de mai multe luni s-a aflat în arest la domiciliu.

În septembrie 2023, Dumitru Buzatu a fost prins în flagrant de procurorii anticorupţie când primea 1,25 milioane de lei drept mită pentru a favoriza o firmă să obţină un contract. Banii au fost găsiţi de anchetatori în portbagajul maşinii acestuia, după ce fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Vaslui i-ar fi primit într-un restaurant.

Procurorul de caz, despre Dumitru Buzatu: „Pericol pentru ordinea publică”

Procurorul care a instrumentat cazul de corupție al lui Dumitru Buzatu a scris în referatul cu propunerea de arestare preventivă din 2023 că acesta a avut o activitate „iresponsabilă și extrem de periculoasă pentru ordinea publică”.

„În cazul inculpatului, pe baza evaluării gravității faptei, a modului şi a circumstanțelor de comitere a acestora, se constată că privarea de libertate este necesară și pentru înlăturarea unei stări de pericol pentru ordinea publică.

Sintagma «pericol pentru ordinea publică» desemnează o stare – şi nu un fapt – ce ar putea periclita în viitor, după punerea în libertate a inculpatului, normala desfășurare a unui segment din relațiile sociale protejate în cadrul ordinii publice, respectiv imaginea funcționarului care exercită o funcție de demnitate publică care trebuie să îşi exercite atribuțiile de serviciu conform legii, precum și corectitudinea desfășurării procedurilor de atribuire și executarea unor contracte încheiate de către instituțiile publice”, se arată în referatul procurorului DNA.

Foto: Andreea Alexandru / MEDIAFAX

Citește și:

Dumitru BUZATU, acuzat că a luat șpagă cu portbagajul, a obținut scoaterea înregistrărilor din dosar/Instanța a cerut DNA să refacă rechizitoriul

Fostul baron PSD Dumitru Buzatu, prins cu „șpaga” record de 1,25 milioane de lei, va primi pensie specială, la care se adaugă dobânzi retroactive

Dumitru Buzatu vrea să scape de arestul la domiciliu, în dosarul mitei de peste un milion de lei. Ce au decis judecătorii

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, și-a început cariera în funcția de redactor la MEDIAFAX și Antena 3. A evoluat în poziția de editor și reporter în cadrul ... vezi toate articolele

Citește și