Prima pagină » Actualitate » Medic român stabilit în Suedia despre piața neagră a medicamentelor COVID: ”Nu luați medicamente după ureche. Medicina de bloc poate ucide!”

Medic român stabilit în Suedia despre piața neagră a medicamentelor COVID: ”Nu luați medicamente după ureche. Medicina de bloc poate ucide!”

Medic român stabilit în Suedia despre piața neagră a medicamentelor COVID: ”Nu luați medicamente după ureche. Medicina de bloc poate ucide!”

Laura Ghibu, medic român stabilit în Suedia, îi sfătuiește pe pacienți să nu își procure medicamentele din surse neautorizate și să apeleze la medici. Fenomenul medicamentelor folosite pentru tratarea COVID-19 vândute pe piața neagră în România este în creștere iar medicii sunt îngrijorați.

„La noi (n.r. în Suedia) nu există antivirale sau anticorpi monoclonali în farmacii. În România se vorbește foarte mult despre acest mit al țărilor din Vest în care toate aceste medicamente se găsesc la liber în farmacii. Nu este așa. Aceste antivirale, acești anticorpi monoclonali sunt încă în stadiu de cercetare. Deci orice tratament cu aceste medicamente este încă în stadiu experimental, iar medicii sunt cei mai capabili să decidă dacă acest medicament este potrivit pentru pacient sau nu. Vă rog din suflet, nu luați medicamente după ureche. Nu ascultați ceea ce vi se spune pe internet. Medicina de bloc care se practică acum în România poate ucide.”, a declarat medicul la Antena 3.

Piața neagră a medicamentelor COVID din România: Arbidol la 300 lei, din Rusia și Tocilizumab la 8.000 lei, din India

Românii cumpără medicamente pentru tratarea COVID-19 de pe internet. Acolo a înflorit o piaţă neagră uriaşă, iar comercianţii din online profită de suferinţa şi disperarea celor infectaţi.

Arbidolul, cel mai traficat antiviral, a ajuns să se vândă şi cu cinci sute de lei, cutia, de zece ori mai mult decât preţul normal. În farmacia neagră din online se găseşte inclusiv Tocilizumab. Costă 8 mii de lei şi ajunge la pacient în cel mult cinci zile. Un timp extrem de scurt care pune la colţul ruşinii autorităţile sanitare de la noi ce nu reuşesc să-l aducă în săptămâni. Ministrul Sănătăţii, însă, a făcut un anunţ important pentru News Hour with CNN. Arbidolul ar putea fi autorizat şi la noi.

Tocilizumabul este medicametul folosit pentru tratarea cazurilor grave, pe care autorităţile de la noi îl aduc foarte greu în ţară şi aproape de fiecare dată prin mila străinilor, sub formă de donaţii. Vânzătoul de pe internet îl promite într-un termen record, adus din India și livrat intern cu DHL, contra sumei de 8.000 lei flaconul de 20 ml, cu o concentrație de 400 mg. Ajunge între 3 și 5 zile, după cum promite speculantul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Cum l-a răsfățat Simona Halep pe Dorin Mateiu la Wimbledon. Ce delicatese au mâncat în saloanele elegante din Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
De ce exercițiile fizice inversează îmbătrânirea musculară?