Prima pagină » Actualitate » Medicul de familie al primarului din judeţul Călăraşi a fost amendat, după ce a prioritizat vaccinarea edilului

Medicul de familie al primarului din judeţul Călăraşi a fost amendat, după ce a prioritizat vaccinarea edilului

Medicul de familie al primarului din judeţul Călăraşi a fost amendat, după ce a prioritizat vaccinarea edilului

Medicul de familie care l-a vaccinat pe primarul comunei Alexandru Odobescu din judeţul Călăraşi a fost sancţionat cu 5.000 de lei de Direcția de Sănătate Publică a județului Călărași pentru că nu a respectat prevederile Strategiei Naționale de Vaccinare împotriva Covid-19.

Medicul de familie care l-a vaccinat pe primarul localității Alexandru Odobescu din județul Călăraşi, Niculae Eremia a fost amendat cu 5.000 de lei, deși acesta nu se încadra în primele două etape de vaccinare.

„Chiar ieri, Direcția de Sănătate Publică a județului Călăraşi a aplicat o amendă contravențională de 5.000 de lei medicului de familie Dr. P. P., conform HG 857 /2011 art. 30 lit. h), pentru „nerespectarea programării categoriei populaționale aferente etapei 1 de vaccinare împotriva COVID-19”.

Cum justifică DSP Călăraşi sancţionarea lui

„Conform informațiilor puse la dispoziție de Centrul de vaccinare SJU Călărași, din platforma online de vaccinare, reiese că în data de 12.01.2021 ora 12.00, d-nul E. N. (primarul comunei Alexandru Odobescu) figura cu programare in vederea vaccinării, programare realizată online de CMI Dr P. P.
La data și ora stabilite conform programării, centrul de vaccinare a efectuat vaccinarea persoanei programate. Medicul care a efectuat programarea online, Dr. P. P., afirmă că programarea s-a efectuat dintr-o eroare de înțelegere a înscrierii persoanelor pe platforma de vaccinare și a perioadelor de înscriere.

Deși medicul de familie admite că a primit de la DSP Călăraşi instrucțiuni cu privire la modalitatea de înscriere, categoriile populaționale admise pentru fiecare etapă, se constată că acesta nu a respectat prevederile Strategiei Naționale de Vaccinare împotriva Covid-19“, arată informarea transmisă Ministerului Sănătății de Direcția de Sănătate Publică a județului Călăraşi.

Ministerul Sănătății  a  precizat că vor fi investigații

Ministerul sănătății transmite că în a doua etapă a vaccinării contra COVID-19 au prioritate vârstnicii, persoanele cu boli cronice și lucrătorii din domenii esențiale, precizând că vor fi investigații, dacă se încalcă aceste reguli de prioritizare.

„Încă nu avem suficiente doze de vaccin pentru toți românii. De aceea este important ca în a doua etapă a vaccinării împotriva COVID-19 să dăm prioritate buniciilor noștri, persoanelor cu boli cronice și lucrătorilor din domenii esențiale. Avem mare încredere că medicii vor programa pentru vaccinare persoanele care chiar au nevoie”, a transmis vineri, pe Facebook, Ministerul sănătății, adăugând că va investiga ”urgent”, atunci când aceste reguli de prioritizare vor fi încălcate.

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Locuitorii unui oraș din România ar putea avea transport public cu 1 leu pe zi