Prima pagină » Actualitate » Ministerul Transporturilor: Spedition UMB câștigă contractul lotului 1 al autostrăzii Pașcani-Suceava

Ministerul Transporturilor: Spedition UMB câștigă contractul lotului 1 al autostrăzii Pașcani-Suceava

Ministerul Transporturilor: Spedition UMB câștigă contractul lotului 1 al autostrăzii Pașcani-Suceava
A fost desemnat câștigătorul contractului pentru încă un lot al A7 Autostrada Moldovei. Spedition UMB  și-a adjudecat construcția lotului 1 al autostrăzii Pașcani-Suceava. După semnarea contractului constructorul român va avea la dispoziție 3,06 miliarde de lei (fără TVA) și 30 de luni (6 luni proiectare și 24 de luni execuție) pentru construcția acestui lot în lungime de 33 km, anunță Ministerul Transporturilor și CNAIR.
Contractul pentru proiectarea și execuția primului lot (33 km) al sectorului de Autostradă Pașcani-Suceava a fost atribuit unui constructor român, pentru suma de 3,06 miliarde de lei (fără TVA).
Durata pentru finalizarea acestui nou lot de autostradă este de 30 de luni (6 luni proiectare și 24 de luni execuție), iar pe traseu vor fi construite inclusiv:
– un viaduct pe peste DJ208 și CF517 (1.049,80 m);
– un viaduct peste râul Ruja (604,60 m);
– un pasaj peste pârâul Pulpa, DJ208S și CF500 (868 m);
– patru parcări de scurtă durată;
– un Spațiu de Servicii,
– un nod rutier în zona localităților Tătăruși-Heci, la intersecția cu DJ 208F;
– un nod rutier în zona localității Dolhasca, la intersecția cu DJ 208I;
– un nod rutier în zona localității Roșcani.
Contractul, finanțat prin Programul Transport (PT) 2021-2027, prevede ca toate parcările și spațiile de servicii să fie dotate, fiecare, cu infrastructura necesară amplasării unui număr de minimum 8 stații de încărcare pentru autoturismele electrice.
Lotul 1 al autostrăzii Pașcani – Suceava va începe de la Nodul Rutier Pașcani (care aparține tronsonului anterior al A7) și se va termina în nodul rutier Roșcani. Contractul, finanțat prin Programul Transport (PT) 2021-2027, va putea fi semnat peste 10 zile, dacă nu vor fi depuse contestații.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă la Neptun Deep! OMV Petrom, PRIMA REACȚIE după incidentul cu drona marină din apropierea platformei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O specie rară a fost descoperită cu ajutorul unui videoclip de pe TikTok