Prima pagină » Actualitate » Muzicienii români de Record Mondial DIANA JIPA și ȘTEFAN DONIGA, turneu prin școli din România pentru a îi inspira și motiva pe elevi

Muzicienii români de Record Mondial DIANA JIPA și ȘTEFAN DONIGA, turneu prin școli din România pentru a îi inspira și motiva pe elevi

Muzicienii români de Record Mondial DIANA JIPA și ȘTEFAN DONIGA, turneu prin școli din România pentru a îi inspira și motiva pe elevi

În așteptarea omologării oficiale a performanței realizate în luna decembrie a anului trecut, prin care au devenit primii muzicieni din lume care au concertat pe toate cele 7 continente în mai puțin de 100 de zile, Violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga vor demara un turneu de concerte educative în 5 orașe din România.

Organizat cu prilejul Zilei Culturii Naționale, proiectul este dedicat personalității lui George Enescu, la împlinirea, în anul 2025, a 7 decenii de la trecerea sa în eternitate.

Sub denumirea sugestivă ENESCHOOL, evenimentele vor fi organizate sub forma unor concerte-conferință, prin care cei doi muzicieni le vor prezenta elevilor un program de piese scurte din creația lui Enescu și le vor vorbi despre marele artist ca despre un model de urmat – profesional, spiritual, dar mai ales uman.

„Pentru elevi din 5 orașe din România, va fi un altfel de oră de muzică, de științe sociale sau etică. Un fel de școală despre valoarea unui om extraordinar. Și le vom vorbi în felul pe care îl înțeleg ei, acum, cel mai bine, explicându-le ca într-un podcast ori chat online (de aici și afisul proiectului!) de ce Enescu rămâne cel mai important «influencer⁄ din muzica românească. Și mai ales le vom cânta Enescu. Pentru că din tot ceea ce avem de făcut în viață, nu e nimic mai important decât să ne transmitem mai departe experiența și valorile în care credem”, a declarat pianistul Ștefan Doniga.

Turneul ENESCHOOL se va desfășura în perioada 15 – 22 ianuarie 2024 și va avea loc la Pitești – 15 ianuarie, București – 16 ianuarie, Focșani – 17 ianuarie, Buzău – 20 ianuarie și Slobozia – 22 ianuarie, fiind organizat în colaborare cu Filarmonica Pitești, Școala Gimnazială de Muzică „Iosif Sava” din București, Primăria Municipiului Focșani, Liceul de Arte din Buzău și Centrul Cultural „Ionel Perlea” din Slobozia.

Primii muzicieni români din istorie care au concertat în Antarctica

Violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga sunt primii muzicieni români din istorie care au concertat în Antarctica pentru a aduce primul Record Mondial GUINNESS WORLD RECORDS destinat unui proiect muzical profesionist din România.  Pe 14 decembrie 2024, la ora 12:00 (17:00, ora României), ei s-au aflat la stația Villa de las Estrellas din Antarctica pentru un eveniment muzical care a încheiat primul turneu de concerte din lume desfășurat pe toate cele 7 continente, în mai puțin de 100 de zile.

Turneul s-a numit „DRUMUL LIBERTĂȚII”, a cuprins numai muzică românească și a fost dedicat  împlinirii a 35 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989 și ideii de Libertate.

Până acum, cei doi artiști au concertat deja pe fiecare continent locuit, în orașe cu o strânsă legătură cu ideea de libertate: Bruxelles, Belgia (7 septembrie), Pretoria, Africa de Sud (12 septembrie), Cebu, Filipine (17 septembrie), Auckland, Noua Zeelandă (21 septembrie), New York, SUA (29 septembrie) și Lima, Peru (1 octombrie).

„Cucerind un Record Mondial GUINNESS, vrem să demonstrăm că, prin muzica românească, poți fi primul din lume. Că, dacă îți urmărești visul cu pasiune, cu voință și muncă, poți ajunge primul din lume. Vrem să motivăm miile de copii din România care studiază muzica și vor să devină interpreți profesioniști, să muncească și să iubească muzica românească pentru că, dacă îți urmezi pasiunea cu seriozitate, nu există limite, doar visuri de atins!” a declarat pianistul Ștefan Doniga, coordonatorul proiectului „DRUMUL LIBERTĂȚII”.


Citește și:

Doi muzicieni români vor concerta în ANTARCTICA pentru un Record Mondial GUINNESS WORLD RECORDS

Opera Națională București încheie seria spectacolelor „Manon Lescaut” cu un EVENIMENT grandios – celebrarea geniului lui Giacomo Puccini

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025