Prima pagină » Actualitate » Numărul fructelor și legumelor toxice, DUBLU față de anul trecut. Unde s-au găsit cele mai multe PESTICIDE

Numărul fructelor și legumelor toxice, DUBLU față de anul trecut. Unde s-au găsit cele mai multe PESTICIDE

Numărul fructelor și legumelor toxice, DUBLU față de anul trecut. Unde s-au găsit cele mai multe PESTICIDE
Numarul fructelor și legumelor cu pesticide s-a dublat, sursa foto: Envato

Numărul de legume și fructe descoperite cu pesticide peste limita legală a crescut mult, ba chiar s-a dublat, indică ultimele date.

În urma controalelor intensificate din acest an, inspectorii au descoperit până acum nu mai puțin de 28 de produse, inclusive fructi, legume și cereale, care conțin substanțe toxice peste nivelurile sigure pentru consum.

Se pare că, în urma controalelor, cele mai multe probleme au fost descoperite la roșii, unde s-au găsit șapte probe cu pesticide peste limite, dar și ceapa verde a avut cinci probe neconforme. Mai mult, substanțele toxice s-au descoperit și la mărar, pătrunje, la mere, țelină sau vinete.

Este o creștere a numărului de probe cu pesticide, în contextul în care autoritățile au început să testeze mai mult ca anul trecut. Este o creștere a numărului de teste cu 30% și o intensificare a numărului de controale, iar acestea vor continua, deoarece, de săptămâna viitoare, inspectorii fito-sanitari vor verifica legumele din ciclul doi, adică ardei, roșii, roșiile, dar și castraveți crescuți în sere și în solaria. În total, vor fi peste 800 de teste care se vor face la nivel national

Dar nici legumele și fructele care vin din afara țării nu sunt atât de sigure. Inspectorii ANSVSA au descoperit în acest an 38 de sloturi de fructi și legume cu substanțe toxice, cele mai multe aduse din Egipt și Turcia.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani