Prima pagină » Actualitate » Opt inculpați care l-au COMEMORAT pe Corneliu Zelea Codreanu, trimiși în judecată. Au utilizat în public simbolurile fasciste, legionare și xenofobe

Opt inculpați care l-au COMEMORAT pe Corneliu Zelea Codreanu, trimiși în judecată. Au utilizat în public simbolurile fasciste, legionare și xenofobe

Opt inculpați care l-au COMEMORAT pe Corneliu Zelea Codreanu, trimiși în judecată. Au utilizat în public simbolurile fasciste, legionare și xenofobe

Opt inculpați au fost trimiși în judecată pentru utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionarerasiste sau xenofobe lângă monumentul „Crucea lui Corneliu Zelea – Codreanu” din comuna Snagov, în decembrie anul trecut.

Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, „în 2 decembrie la Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea a fost înregistrat procesul-verbal din data de 1 decembrie 2024 privind sesizarea din oficiu a organelor de cercetare penală din cadrul IPJ cu privire la faptul că, în spațiul public, pe aplicația Facebook, a apărut un videoclip în care se aflau mai multe persoane, lângă monumentul „Crucea lui Corneliu Zelea – Codreanu” din comuna Snagov, sat Tâncăbești, judeţul Ilfov, și care fluturau steaguri tricolore, precum și steaguri pe fundal verde ce păreau a înfățișa simbolul Mişcării Legionare, respectiv Garda de Fier”, potrivit informațiilor Mediafax.ro.

Dosarul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov care a dispus începerea urmăririi penale, iar ulterior punerea în mişcare a acțiunii penale față de 8 persoane cu privire la infracţiunea de utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

Procurorii arată că, cei opt inculpați, în prezenţa câtorva zeci de persoane și în contextul unei slujbe religioase, fie au efectuat salutul legionar, fie au purtat articole de îmbrăcăminte specifice portului legionar ori au fluturat un drapel tricolor cu semnul fascist simbolizând „superioritatea rasei albe.”

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a dispus trimiterea în judecată a celor 8 inculpaţi

Polițiștii din Ilfov anunțau atunci că fac cercetări în cadrul unui dosar penal după ce mai multe persoane au participat, în Tâncăbești, la comemorarea lui Corneliu Zelea Codreanu, la Troița ridicată în memoria sa.

Ulterior, președinta partidului SOS România, Diana Șoșoacă, a spus că a fost amenințată de Parchetul General că va fi arestată.

„Astăzi am fost amenințată de Parchetul General că voi fi arestată până la 12 noaptea pentru că mi-am permis să aprind o lumânare la troița lui Corneliu Zelea Codreanu și că mi-am permis să fac parastas în memoria eroilor neamului românesc, unul dintre ei fiind Corneliu Zelea Codreanu”, a declarat Șoșoacă.

Ea a participat la ceremonia religioasă a comemorării lui Corneliu Zelea Codreanu, care a avut loc la ora 14, la troița memorială de pe liziera pădurii Tâncăbești (Șos. București-Ploiești), locul unde liderul legionar a fost asasinat în 1938.

Sursă foto: Gândul

CITIȚI ȘI:

Diana Șoșoacă vizată într-un nou dosar penal deschis pentru propagandă legionară. Polițiștii au descărcat probele direct de pe internet

Dosar penal la Parchetul instanței supreme, după ce Diana Șoșoacă și mai multe persoane l-au comemorat pe Corneliu Zelea Codreanu la Tâncăbești

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman