Prima pagină » Actualitate » Papa Leon al XIV-lea critică politicile naționaliste: „Nu există loc pentru prejudecăți, pentru zone de «securitate» care ne separă de vecinii noștri”

Papa Leon al XIV-lea critică politicile naționaliste: „Nu există loc pentru prejudecăți, pentru zone de «securitate» care ne separă de vecinii noștri”

Papa Leon al XIV-lea critică politicile naționaliste: „Nu există loc pentru prejudecăți, pentru zone de «securitate» care ne separă de vecinii noștri”

Papa Leon al XIV-lea a criticat, duminică, în timpul slujbei de Rusalii, apariția mișcărilor politice naționaliste. Suveranul Pontif le-a etichetat drept „nefericite”, dar nu a numit o țară sau un lider național. 

Suveranul Pontif – primul papă originar din SUA – a cerut în timpul slujbei oficiate în fața a zeci de mii de credincioși reuniți în Piața Sfântul Petru din Vatican ca Dumnezeu „să deschidă granițele, să dărâme zidurile și să risipească ura”.

„Nu există loc pentru prejudecăți, pentru zone de «securitate» care ne separă de vecinii noștri, pentru mentalitatea de excludere, pe care, din păcate, o vedem acum apărând și în naționalismele politice”, a declarat Suveranul Pontif, potrivit Agerpres.

Nu s-a sfiit să îl critice pe președintele american Donald Trump

Leon al XIV-lea, fostul cardinal Robert Prevost, a fost ales pe 8 mai 2025 pentru a-i succeda regretatului papă Francisc în funcția de lider al Bisericii Catolice, care numără 1,4 miliarde de credincioși.

  • Înainte să devină papă, el nu s-a sfiit să îl critice pe președintele american Donald Trump, distribuind numeroasemai multe mesaje dezaprobatoare despre Trump și vicepreședintele JD Vance pe rețeaua de socializare X.
  • Vaticanul nu a confirmat deținerea de către noul papă a acelui cont de pe rețeaua de socializare X, care avea adresa @drprevost și care a fost dezactivat după alegerea lui Leon al XIV-lea.

Și Francisc – papă timp de 12 ani – a fost un critic acerb al președintelui american. Papa Francisc a declarat, în luna ianuarie, că planul președintelui american de a deporta milioane de migranți din Statele Unite în timpul celui de-al doilea mandat al său este o „rușine”.

Anterior, papa Francisc a spus că Donald Trump „nu este creștin” din cauza opiniilor sale privind imigrația.

„O persoană care se gândește doar la construirea de ziduri, oriunde ar fi acestea, și nu la construirea de poduri, nu este creștină”, a declarat papa Francisc atunci când jurnaliștii i-au adresat o întrebare despre Donald Trump în 2016.

Foto – Profimedia Images


Citește și:

Donald Trump, sfidat pe față de participanții la parada WorldPride de la Washington. Ce au putut face persoanele comunității LGBTQ+

Rusia ATACĂ o altă regiune a Ucrainei, Dnipropetrovsk. „Unitățile din Divizia 90 blindată continuă ofensiva”

Donald Trump mobilizează GARDA NAȚIONALĂ în al doilea oraș ca mărime din Statele Unite! 2000 de soldați, trimiși de urgență să restabilească ordinea

Se caută înlocuitor pentru Space X, compania lui Musk. Administrația Trump tatonează companii RIVALE

După o serie de răpiri șocante, „Familia BITCOIN” își ascunde conturile de criptomonede pe patru continente

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși