Prima pagină » Actualitate » FOTO | Pasajul rutier de la Drajna va fi gata înainte de termen. „Sezonul estival va începe fără cozi în trafic”

FOTO | Pasajul rutier de la Drajna va fi gata înainte de termen. „Sezonul estival va începe fără cozi în trafic”

După o vizită pe șantierul pasajului rutier de la Drajna, Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a venit cu vești bune. Lucrările vor fi gata, cu tot cu drumurile de legătură, înainte de termenul contractat, adică în luna mai a acestui an.

„Sezonul estival va începe fără cozi în trafic”, a scris el pe Facebook, explicând ce se întâmplă acum cu una dintre cele mai importante lucrări de infrastructură din România:

  • A început asfaltarea drumului de legătură de la pasaj spre Autostrada A2;
  • Continuă executarea lucrărilor de așternere a pietrei sparte pe drumurile de legătură;
  • Se execută lucrări de stabilizare a agregatelor naturale cu lianți hidraulici pe drumurile de legătură;
  • Continuă așternerea primului strat de asfalt (AB 31,5) peste structura pasajului, precum și pe drumurile de legătură;
  • Se lucrează la execuția șanțurilor pentru asigurarea scurgerii apelor;
  • Se execută lucrări de realizare a bazinelor de retenție a apelor pluviale;
  • Se execută lucrări de profilare taluzuri, precum și lucrări de realizare a stratului vegetal pe acestea;
  • Continuă lucrările la realizarea sistemului de iluminat al pasajului, iar săptămâna viitoare vor fi relocate ultimele rețele de utilități;
  • Continuă lucrările de relocare a rețelelor de energie electrică.

„Reamintesc faptul că amplasamentul acestei lucrări a fost predat constructorului la data de 11 ianuarie 2022, iar stadiul acestui proiect de infrastructură rutieră a ajuns la 80,5%. Este vorba despre realizarea unei supratraversări pe DN21, cu o lungime de 2,7 km, iar pasajul propriu-zis se va întinde pe 305 m. Pasajul va traversa totodată și DN 3A Lehliu – Fetești, drum național paralel cu CF 800. Pasajul de la Drajna va fi parte integrantă a viitorului drum TransRegio (TR ISTER) Brăila-Slobozia-Călărași-Chiciu, de aproximativ 142 km, din care 35 de kilometri sunt pe teritoriul județului Ialomița”, a adăugat Scrioșteanu.

Lucrările sunt executate de firma Arcada Galați, iar pasajul peste calea ferată din localitatea Drajna Nouă, județul Călărași, se afla de zeci de ani în planul autorităților, dar lucrările au început abia anul trecut.

FOTO – Facebook.com/IrinelScriosteanu

Drumul Național 21 (DN 21) face legătura cu județele Galați și Brăila, iar această trecere la nivel cu calea ferată se află în imediata apropiere a intrării pe autostrada A2, la kilometrul 105.

Înainte de a se da în folosință Autostrada Soarelui (A2), până la Constanța, la Drajna se formau cozi infernale de mașini, din cauza barierei CFR.

Și cum drumurile naționale erau singura soluție de a ajunge la mare, turiștii nu aveau de ales și, astfel, vacanța lor se transforma într-un coșmar până ajungeau pe litoral. Cozi sunt și acum, dar traficul pe perioada sezonului estival a fost preluat de A2.

FOTO – Facebook.com/IrinelScriosteanu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristina din trupa Uni-K? Cum arată acum și cu ce se ocupă la 45 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Șoferii care nu își curăță mașinile de zăpadă vor fi amendați. Codul Rutier 2026 prevede sancțiuni uriașe
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Astronomii au găsit o planetă stâncoasă într-un loc neașteptat: „Este remarcabil”