Prima pagină » Actualitate » Prefectul Rareș Hopincă, despre protestul Dianei Șoșoacă: „O mascaradă. O încercare josnică de a câștiga politic de pe urma unor nevoi”

Prefectul Rareș Hopincă, despre protestul Dianei Șoșoacă: „O mascaradă. O încercare josnică de a câștiga politic de pe urma unor nevoi”

Nicolae Oprea

Prefectul Capitalei, Rareș Hopincă, a precizat, luni seară, în cadrul emisiunii „Gândul Exclusiv”, că Diana Șoșoacă ar fi încercat să-i manipuleze pe transportatori și pe fermieri, organizând un protest în Piața Constituției din București – manifestație care s-a dovedit a fi una ratată.

„Din capul locului trebuie să facem o diferențiere foarte clară. Și în jurul Bucureștiului, și mă refer și la Afumați, și la Chiajna, și în multe orașe din țară, au loc proteste legitime ale unor agricultori și ale unor transportatori – oameni care cu adevărat lucrează în aceste bresle. Ei își cer niște drepturi, au anumite nevoi, au anumite revendicări pe care le susțin în stradă, și e dreptul lor să o facă”, a declarat Rareș Hopincă în emisiunea „Gândul Exclusiv”.

Prefectul Capitalei mai susține că senatoarea Diana Șoșoacă ar fi încercat să organizeze o mascaradă în Piața Constituției.

Rareș Hopincă: Adevărații agricultori s-au diferențiat de Diana Șoșoacă

„Protestul nu are absolut nimic în comun cu mascarada de la Piața Constituției, adică o încercare, aș spune eu josnică de a prelua politic și de a face un profit, un câștig politic, de pe urma unor nevoi clare. Și aici nu mai este un secret pentru nimeni. Această mascaradă a fost pusă la cale de partidul doamnei Șoșoacă. Faptul că adevărații agricultori care protestează astăzi s-au diferențiat foarte clar de acest protest politic este un mare semn de înțelepciune. Acesta trebuie să fie un semnal de alarmă pentru toate partidele extremiste. Doamna Șoșoacă a încercat să-i manipuleze pe acești oameni, și nu a reușit (…) aceste manipulări de joasă speță nu mai pot funcționa”, a mai precizat Rareș Hopincă în emisiunea „Gândul Exclusiv”.

Întreaga emisiune poate fi urmărită AICI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară