Prima pagină » Actualitate » PREȚUL cozonacilor de Paște va fi mai mare, anul acesta. Patiserii au precizat care sunt principalele motive

PREȚUL cozonacilor de Paște va fi mai mare, anul acesta. Patiserii au precizat care sunt principalele motive

A mai rămas puțin până la Paște, așa că mulți comercianți au deschis deja listele de comenzi pentru cei care vor să se bucure de gustul autentic al sărbătorilor.

Cozonaci proaspeți, prăjituri asortate și pască tradițională, asta vedem acum în vitrinele patiseriilor, dar prețurile vor fi mai mari decât anul trecut, deoarece s-au scumpit ingredientele de bază și utilitățile.

La Suceava, vedeta sărbătorilor de primăvară este pasca, dar nu numai după rețeta tradițională. Patiserii le-au reinterpretat și găsim acum o varietate de sortimente ale acestui desert tradițional. Prețul? 100 lei/kilogram.

Cererea a venit din partea clienților încă de acum câteva săptămâni, așa că administratorii patiseriilor au deschis listele de comenzi.

Și nu doar pasca e la mare căutare. Curg comenzile și pentru cozonacii însiropați în coniac și prăjituri asortate.

Și la Cluj, cofetăriile se pregătesc pentru Paște. Cum aici cei mai căutați sunt cozonacii și prăjiturile de casă, comercianți au pregătit pachete speciale.

Totuși, din ce în ce mai mulți aleg deserturi mai sofisticate. Astfel, chefii au născocit fel și fel de rețete ca să satisfacă toate gusturile.

În funcție de zona țării, alte deserturi populare de Paște sunt și prăjiturile cu nucă sau cozonacii cu mac, informează Prima TV.

FOTO – Captură video: Prima TV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu degenerează: Iran și Israelul se bombardează tot mai puternic. Prețul petrolului crește cu 10%,
Digi24
„Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz”. Ce îl îngrijorează pe fostul comandant de vas Traian Băsescu, după atacarea Iran
Cancan.ro
Cum a reușit Viorel Dejeu, un medic chirurg, să plece din Dubai: 'Informație care poate ajuta!'
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Imperiul secret de 95 de miliarde de dolari al ayatollahului Khamenei. Cum a confiscat mii de case și a făcut avere din suferința iranienilor
Mediafax
Avertismentul lui Bogdan Chirițoiu pentru benzinari: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat”
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
Asasinarea ayatollahului: camere de trafic piratate, sabotarea comunicațiilor și o cârtiță CIA i-au pecetluit soarta lui Khamenei
Cancan.ro
DOLIU în politică! A murit consilierul județean Camelia Ciornia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Limuzina primită de Ceaușescu de la ultimul Șah al Iranului, vândută cu o sumă record. Cum arată și ce dotări are
Descopera.ro
Din ce este făcută coaja de ou?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Un virus Android imită aplicațiile bancare și nu poate fi dezinstalat