Prima pagină » Actualitate » Prețul roșiilor românești a EXPLODAT după Paște. De ce nu se mai înghesuie lumea să le cumpere

Prețul roșiilor românești a EXPLODAT după Paște. De ce nu se mai înghesuie lumea să le cumpere

Prețul roșiilor românești a EXPLODAT după Paște. De ce nu se mai înghesuie lumea să le cumpere

După sărbătorile de Paște, tarabele din piețele agroalimentare din România s-au umplut cu roșii proaspete din producția internă. Provenite în special din județele Olt și Giurgiu, aceste roșii de seră sunt primele din sezonul 2025.

Cu toate acestea, în ciuda aspectului apetisant și a calității incontestabile, cumpărătorii sunt reținuți.

Prețurile de primăvară sperie cumpărătorii

Prețul este principalul factor care îi determină pe mulți să le evite, cel puțin pentru moment.

Roșiile românești din recolta timpurie se vând la prețuri care pornesc de la 30 de lei pe kilogram și pot ajunge chiar până la 50 de lei, în funcție de zonă și de tipul de produs. Comparativ cu prețurile din plin sezon, acestea sunt considerabil mai mari.

De aici și reticența consumatorilor, care preferă să aștepte lunile de vară, când oferta este abundentă, iar prețurile scad considerabil.

„E prea mult, nu ne permitem să luăm cât am vrea. Cu banii ăștia mănânci carne o săptămână!”, spune o pensionară. Altcineva a adăugat cu optimism: „Mai așteptăm, vara-i lungă, o să fie tone de roșii românești și anul ăsta. N-au intrat zilele-n sac”.

În timp ce consumatorii sunt nemulțumiți de prețuri, comercianții spun că valorile reflectă costurile ridicate de producție. Întreținerea serelor, încălzirea acestora în lunile reci și forța de muncă necesară pentru cultura timpurie generează cheltuieli semnificative. Mulți producători insistă că doar prin ajustarea prețului își pot recupera investițiile și pot continua să cultive în regim autohton.

Deși sunt românești și proaspete, roșiile de primăvară rămân în afara bugetului pentru o mare parte din populație. În piețe, oamenii se opresc, se uită, dar cumpără în cantități mici sau deloc. Mulți preferă alternativele mai ieftine, chiar dacă nu sunt de proveniență locală.

Totuși, roșiile din serele românești rămân apreciate pentru gustul lor superior comparativ cu cele din import, scrie fanatik.ro.

Beneficiile nutriționale ale roșiilor

În ciuda prețului, roșiile rămân un aliment esențial într-o dietă echilibrată. Medicii și nutriționiștii recomandă consumul lor zilnic, datorită conținutului bogat de vitamine, minerale și antioxidanți. Roșiile sunt o sursă importantă de vitamina C, vitamina K, potasiu și licopen – un antioxidant puternic care ajută la combaterea radicalilor liberi și poate reduce riscul de boli cronice.

De asemenea, roșiile contribuie la menținerea sănătății inimii, susțin funcționarea optimă a sistemului nervos și pot preveni afecțiunile neurodegenerative.

În plus, au efecte benefice asupra pielii, datorită compușilor care protejează celulele de stresul oxidativ.

Un alt avantaj important este rolul roșiilor în reglarea nivelului de zahăr din sânge, fiind utile în prevenirea diabetului. Iar consumul regulat poate ajuta la reducerea inflamațiilor și la întărirea sistemului imunitar.

CITEȘTE ȘI:

PREȚUL roșiilor românești, aruncat în aer de gerul de afară/Legumicultorii anunță când aduc tomatele în piețe

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum ne pot afecta pielea primele raze de Soare de după iarnă?