Prima pagină » Actualitate » Producătorul de vaccinuri BioNTech va folosi tehnologia ARNm pentru a trata malaria

Producătorul de vaccinuri BioNTech va folosi tehnologia ARNm pentru a trata malaria

Producătorul de vaccinuri BioNTech va folosi tehnologia ARNm pentru a trata malaria

BioNTech a anunțat, luni, că va folosi tehnologia ARNm (ARN mesager), care a contribuit la dezvoltarea vaccinului anti-coronavirus, pentru a combate malaria.

Compania din Germania, care a dezvoltat primul vaccin anti-coronavirus folosit la scară largă, alături de americanii de la Pfizer, dorește să demareze teste clinice pentru „un vaccin foarte sigur și eficient împotriva malariei”, până la sfârșitul anului viitor.

BioNTech a mai precizat că dorește să dezvolte vaccinul ARNm în Africa, una din regiunile care întâmpină mari greutăți în obținerea vaccinurilor anti-COVID.

Compania caută parteneri în acest sens. Viitoarea fabrică va produce vaccinuri pe bază de ARNm, pentru o varietate de boli.

Miliarde de doze de vaccinuri anti-COVID pentru țările sărace

BioNTech și Pfizer au promis că vor livra un miliard de doze de vaccinuri anti-COVID-19 țărilor sărace ale lumii, în acest an. În 2022, companiile vor livra încă un miliard de doze de vaccin.

Săptămâna trecută, cele două companii au anunțat că o firmă sud-africană, Biovac Institute, va deveni prima de pe continent care va produce vaccinul anti-coronavirus.

BioNTech a mai precizat că lucrează la un vaccin anti-tuberculoză și testele clinice vor începe în 2022, dar și la vaccinuri contra cancerului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Diferențe uriașe în dezvoltarea economică din Europa. Cât e averea medie pe adult
Digi24
Când s-a schimbat relația lui Zelenski cu Trump: „A fost un moment istoric”
Cancan.ro
Video halucinant: momentul în care drona este doborâtă de un avion de luptă: 'Ce e asta, mă?'
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care a făcut striptease pentru Adi Mutu, goală pe barcă! Imaginile au strâns sute de mii de aprecieri
Adevarul
„Sunt idioți”. Reacția furibundă a șefului Ryanair la adresa europarlamentarilor, după noile reguli pentru bagajele de mână
Mediafax
„Nu-mi pasă că ești primar”: un șofer a bătut un ales local după ce i-a cerut să încetinească
Click
Investiție colosală la poalele Făgărașului. Un oraș aproape pustiu va fi readus la viață în urma a două investiții importante
Digi24
„Vor mai muri copii”. Avertismentul sumbru al medicului Cîrstoveanu
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Ce se întâmplă doctore
„Ajungeam acasă și plângeam în fiecare zi.” Drama trăită de Marc Cucurella departe de terenul de fotbal: ce diagnostic a primit fiul său
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
MApN: O nouă dronă a fost doborâtă de un F-16 românesc lângă granița cu Ucraina. Este al doilea incident în mai puțin de 24 de ore
Descopera.ro
Meta brevetează o tehnologie pentru detectarea stării de spirit prin analizarea constantă a tonului vocii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Vasele de ceramică arată ce găteau comunitățile braziliene cu mai bine de un secol în urmă