Prima pagină » Actualitate » Proxenetul „Beleaua” din Iași a fost ARESTAT la Roma. Va fi adus la Otopeni miercuri, cu o cursă Tarom

Proxenetul „Beleaua” din Iași a fost ARESTAT la Roma. Va fi adus la Otopeni miercuri, cu o cursă Tarom

Proxenetul „Beleaua” din Iași a fost ARESTAT la Roma. Va fi adus la Otopeni miercuri, cu o cursă Tarom

Autoritățile din Roma, Italia, au arestat un român de 44 de ani, care conducea o rețea internațională de proxenetism și trafic de minori. Potrivit presei din peninsulă, Costache Raj era apropiat al mafiei albaneze din Italia. Surse judiciare spun că Raj va fi adus miercuri în România.

Costache Raj, românul poreclit „Beleaua”, a fost arestat de către autoritățile italiene în baza unui mandat european. Acesta are o condamnare la închisoare de  pentru 9 ani și 8 luni, pentru trafic de persoane.

Proxenetul ieșean care a plecat la muncă în Italia este acuzat și de faptul că a obligat două minore (de 16 și 17 ani) să se prostitueze în perioada 2015-2016, scrie ȘtiriDiaspora.

Bărbatul a fost depistat și reținut de agenți, în cadrul serviciului SIRENE de căutare a fugarilor în Europa, chiar în momentul în care verifica fetele.

„Beleaua” obliga fete minore să se prostitueze

Acesta era în posesia unui document de identitate fals și este acuzat acum că a obligat cel puțin două minore să se prostitueze la Roma între 2015 și 2016.

Costache Raj este un personaj cunoscut autorităților, tocmai din cauza călătoriilor sale constante cu Italia, și cu Roma în special, unde, potrivit acuzării, trimitea numeroase fete, unele dintre ele chiar minore, recrutate din cluburile din provincia Iași.

„La ora 16.05, COSTACHE RAJ, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și trafic de minori, va fi adus pe Aeroportul Otopeni, la terminalul Plecări. Bărbatul va fi adus din Italia, având emis de către Tribunalul Iași, pe numele lui, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 9 ani și 8 luni”, spun surse judiciare.

Miercuri, la ora 16:05, pe Aeroportul Otopeni aterizează o cursă Tarom de la Roma.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Veste de ULTIMA ORĂ pentru români
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Detalii tulburătoare în cazul crimei din Bihor. Autopsia indică urme clare de violență sexuală asupra fetei de 18 ani
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Planul AUR pentru revigorarea pensiilor. Legea care îi ajută pe toți pensionarii din România
Ce se întâmplă doctore
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu animalele care trăiesc în orașe, arată un studiu global