Prima pagină » Actualitate » Război în Orientul Mijlociu, ziua 472. Prima zi de încetare a focului în Fâșia Gaza, Israelul a eliberat 90 de prizonieri palestinieni

Război în Orientul Mijlociu, ziua 472. Prima zi de încetare a focului în Fâșia Gaza, Israelul a eliberat 90 de prizonieri palestinieni

Război în Orientul Mijlociu, ziua 472. Prima zi de încetare a focului în Fâșia Gaza, Israelul a eliberat 90 de prizonieri palestinieni

Hamas a eliberat ostatici israelieni, iar Israelul a renunțat la prizonieri palestinieni în prima zi de încetare a focului în Fâșia Gaza. Armistițiul a oprit un război sângeros care a ținut 15 luni. Oamenii au început să se întoarcă la casele lor, distruse în timpul luptelor.

Hamas a eliberat trei ostatici israelieni, iar Israelul a renunțat la 90 de prizonieri palestinieni duminică, 19 ianuarie, în prima zi a încetării focului, potrivit Reuters.

Aproape 50.000 de palestinieni uciși

Armistițiul le-a permis palestinienilor să se întoarcă în cartierele bombardate pentru a începe să-și reconstruiască viața, în timp ce camioanele cu ajutoare au intrat în zona devastată de război.

Tot în Gaza, oamenii adunați spontan pe străzi i-au aplaudat pe luptătorii Hamas ieșiți din ascunzătoare.

Focuri de artificii au fost folosite la Ramallah, în Cisiordania, la ceremonia de primire a autobuzelor care transportau prizonieri palestinieni. Printre cei eliberați din închisorile israeliene sunt 69 de femei și 21 de băieți adolescenți din Cisiordania și Ierusalim, conform Hamas.

La Tel Aviv, sute de israelieni au aplaudat într-o piață în timp ce vizionau o transmisiune în direct din Gaza, care arăta trei ostatice urcând într-un vehicul al Crucii Roșii înconjurat de luptători Hamas.

Aproape 50.000 de palestinieni au fost uciși în timpul conflictului, așa cum susțin oficialii din Fâșia Gaza. În mare parte, toți cei 2,3 milioane de locuitori din Gaza au rămas fără adăpost. De asemenea, în jur de 400 de militari israelieni au murit în cele 15 luni de conflict.

Armistițiul presupune oprirea luptelor, trimiterea ajutorului în Gaza și eliberarea în primele săptămâni a 33 din cei aproape 100 de ostatici israelieni și străini, în schimbul a aproape 2.000 de prizonieri palestinieni.

Sute de camioane cu ajutor umanitar au intrat în Gaza

Peste 630 de camioane de ajutor umanitar au intrat în Gaza.

Tom Fletcher, reprezentantul ONU pentru afaceri umanitare și coordonator de ajutor de urgență, a declarat că cel puțin 300 dintre camioane au mers în nordul Fâșiei Gaza. „Nu există timp de pierdut”, a transmis el pe platforma X.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa