Prima pagină » Actualitate » RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.145. Atacuri în valuri asupra infrastructurii energetice din Rusia, acuză Moscova

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.145. Atacuri în valuri asupra infrastructurii energetice din Rusia, acuză Moscova

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.145. Atacuri în valuri asupra infrastructurii energetice din Rusia, acuză Moscova

Războiul din Ucraina a intrat duminică, 13 aprilie 2025, în a 1.145-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Ministerul Apărării de la Moscova a anunțat că Ucraina a efectuat recent cinci atacuri asupra infrastructurii energetice a Rusiei, o încălcare a moratoriului mediat de SUA privind astfel de lovituri, după cum scrie Reuters.

Ucraina și Rusia au convenit luna trecută să nu-și mai lovească infrastructura energetică, ambele părți acuzându-se una pe alta de încălcarea acestui moratoriu. Reuters menționează că nu a putut verifica informațiile furnizate de Ministerul Apărării de la Moscova.

Răspunsul rușilor: 88 de drone au atacat Kievul!

Pe de altă, parte Kievul a anunțat sâmbătă că Rusia a lansat zeci de drone într-un atac nocturn asupra Ucrainei, provocând rănirea a patru persoane și avarierea unor clădiri comerciale și rezidențiale. Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât 56 din cele 88 de drone rusești, potrivit forțelor aeriene ale Kievului. Alte 24 de drone s-au rătăcit în urma utilizării de mijloace de război electronic pentru a le redirecționa.

Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că trei persoane au fost rănite în capitală în urma atacului cu drone.

De asemenea, rămășițe ale dronelor au distrus o locuință privată și au avariat mai multe clădiri comerciale, provocând incendii mari în mai multe zone ale Kievului, au declarat oficiali din oraș.

O altă persoană a fost rănită în orașul Harkov, a declarat primarul Igor Terehov.

CITEȘTE ȘI:

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1117. Macron anunță că nu are nevoie de permisiunea Rusiei pentru a trimite „câteva mii de soldați” pe front

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității