Prima pagină » Actualitate » Restricții de circulație în Iași odată cu începerea școlii pentru mașinile de tonaj greu și pentru alte autovehicule lente

Restricții de circulație în Iași odată cu începerea școlii pentru mașinile de tonaj greu și pentru alte autovehicule lente

Restricții de circulație în Iași odată cu începerea școlii pentru mașinile de tonaj greu și pentru alte autovehicule lente

Odată cu începerea școlii, de pe 5 septembrie, mai multe categorii de mașini vor circula cu un program special în Iași. Decizia a fost luată de Primăria Municipiului Iași pentru a nu fi afectat traficul la orele de vârf, urmând ca cei care nu respectă prevederile să fie amendați.

Vor fi restricționate în trafic, la orele de vârf, autovehiculele lente, cum sunt cele ale școlilor de șoferi, precum și mașinile de tonaj greu sau cele de aprovizionare.

„Măsurile vor fi luate în baza Hotărârii Consiliului Local nr. 49/2019, care reglementează modul în care se derulează susţinerea examenelor şi pregătirea practică a persoanelor pentru obţinerea permisului de conducere, circulaţia maşinilor de aprovizionare, vehiculelor grele, utilajelor de construcţii, camioanelor, remorcilor si semiremorcilor, la orele de vârf pe principalele artere de circulație, dar și amenzile pentru persoanele care nu respectă aceste reglementări”, au precizat reprezentanții Primăriei Municipiului Iași.

Amenzi cu valori cuprinse între 1.000 și 2.500 de lei

Astfel, în intervalele orare 7.00 – 9.00 şi 16.00 – 18.00 va fi interzisă susţinerea examenelor şi pregătirea practică a persoanelor pentru obţinerea permisului de conducere, circulaţia maşinilor de aprovizionare, vehiculelor grele, utilajelor de construcţii, camioanelor, remorcilor si semiremorcilor pe principalele artere de circulație din oraș: şoseaua și strada Păcurari, bulevardul Independenţei, bulevardul Carol I, strada Sărărie, strada Elena Doamna, strada Anastasie Panu, strada Palat, strada Sfântul Lazăr, strada Smârdan, bulevardul Tudor Vladimirescu, strada Vasile Lupu, strada Gării, strada Râpa Galbenă, strada Nicolina, şoseaua Nicolina, bulevardul Ţuţora, strada si şoseaua Bucium.

Nerespectarea prevederilor va fi sancționată cu amenzi care au valori cuprinse între 1.000 și 2.500 de lei, acestea urmând să fie aplicate de personalul Poliției Locale Iași.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe