Prima pagină » Actualitate » SCENARIU sumbru pentru București. Fără căldură la 600.000 de apartamente? Directorul general al ELCEN: „Situaţia e complicată”

SCENARIU sumbru pentru București. Fără căldură la 600.000 de apartamente? Directorul general al ELCEN: „Situaţia e complicată”

SCENARIU sumbru pentru București. Fără căldură la 600.000 de apartamente? Directorul general al ELCEN:

Bucureştenii vor putea avea un preţ corect la căldură în patru-cinci ani, odată cu investiţiile în CET-uri, schimbarea reţelelor şi diminuarea pierderilor, a declarat, marţi, directorul general al companiei, Claudiu Creţu, la un eveniment de specialitate. Acesta a mai susținut că în 2025 vor demara investiţiile în modernizarea CET-urilor.

„ELCEN are de încasat de la Termoenergetica 1 miliard de lei, bani care ar trebui să vină de la Primăria Capitalei”

În opinia sa, două piedici stau „în calea dezvoltării accelerate sau în calea acelei situaţii ideale în care lucrurile funcţionează aşa cum trebuie: accesul la finanţare şi birocraţia excesivă.”

„Din cauza birocraţiei excesive şi a lipsei unei viziuni integrate în a vedea lucrurile din avion şi a lua nişte decizii rapide, doi coloşi, mai exact ELCEN şi Radet, vreo 10 ani de zile au stat într-o cruntă subfinanţare şi s-au adunat datorii de aproape 1 miliard de euro. Mai departe, în 2016, amândouă au intrat în insolvenţă – două companii de stat. Din punctul meu de vedere, oameni care înţeleg şi ştiu despre ce este vorba, într-o analiză de jumătate de oră, de o oră, ar fi găsit soluţia.

Anul 2024 – ELCEN are de încasat de la Termoenergetica 1 miliard de lei, bani care ar trebui să vină conform legii de la Primăria Municipiului Bucureşti. Dacă întrebăm primarul general, răspunde ca în Marin Preda: N-am! Şi foarte mulţi spun: ok, merge în continuare! Dacă a mers de 15 ani aşa, de ce să nu meargă în continuare? Culmea, nu merge şi nu o să meargă”, a explicat Claudiu Creţu.

Directorul general al ELCEN recunoaște faptul că sistemul de termoficare din Bucureşti este condamnat să funcţioneze, să meargă mai departe și să se modernizeze, concluzionînd că acesta nu poate fi înlocuit.

„Fără o bucată de autostradă, asta e, stăm la coadă pe celălalt drum. Fără aproape orice altceva se poate, dar fără căldură la 600.000 de apartamente în Bucureşti, nici Palatul Victoria şi nici Cotroceni nu se simt bine. Situaţia e complicată”, a menţionat Claudiu Creţu, la ediţia a V-a a Forumului Economic Român, organizat de FinMedia şi publicaţia Piaţa Financiară.

„O să strig cât timp am voce că CET-urile astea care au fost puse în funcţiune în 1964-1965, pe vremea lui Dej”

Claudiu Creţu a subliniat că anul acesta au fost depuse trei proiecte pe Fondul de Modernizare pentru trei CET-uri noi, în condiţiile în care „funcţionăm cu CET-uri din anii 1960.”

„A anunţat şi ministrul Energiei: s-au aprobat pe 22 octombrie la Comisie aceşti bani. Avem şansa de absorbţie pentru 362 milioane de euro, bani europeni gratis, nerambursabili. Ca să-i absorbim pe aceştia, trebuie să-i cofinanţăm, că nu sunt 100% gratis, deci sunt undeva 60-65%. Ca să luăm nişte sute de milioane de euro de bani gratis, trebuie să-i cofinanţăm. Ca să-i cofinanţăm, noi, compania ELCEN, trebuie să încasăm factura. (…) În economia normală, când cumperi, când vinzi ceva, încasezi? Despre asta este vorba, adică îţi asumi nişte obligaţii şi trebuie să încasezi.

Dacă anul viitor banii ăştia se plimbă pe un circuit: Guvern, primărie, Termoenergetica, ELCEN, avem bani să cofinanţăm aceste proiecte, dacă nu, eu o să strig cât timp am voce că CET-urile astea care au fost puse în funcţiune în 1964-1965, pe vremea lui Dej, n-au cum să mai ţină mult. Deja suntem la Doamne ajută – şi m-a preluat o dată presa cu Doamne ajută şi unii au râs. Noi suntem la Doamne-ajută.

CET-ul a fost pus în funcţiune în 1964, este o instalaţie, o maşinărie. Orele de funcţionare erau 250.000, acum suntem la 400.000 de ore, deci sunt depăşite. Nu mai vorbim de planuri de mentenanţă din 1964. Ca să facem aceste proiecte, investiţii etc, intrăm în furcile caudine ale birocraţiei excesive. Abia aştept să alerg pentru fiecare aviz în parte. Va fi frumos. Aceasta este o cauză pentru care multe proiecte de investiţii nu se fac şi mulţi cedează pe drum”, a adăugat directorul general al ELCEN, citat de agerpres.ro.

Sursa FOTO: bucurestiulmeudrag.ro

CITIȚI ȘI:

Claudiu Crețu (ELCEN): „Dacă avem o iarnă grea se va pune presiune pe reţeaua electrică”. La cât a ajuns DATORIA Termoenergetica

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Curtea Supremă dă în judecată Guvernul Bolojan pentru banii luați de la magistrați și direcționați către pensii și primării
Digi24
Una dintre cele mai mari țări din lume a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Cătălin Măruță revine în forță după PRO TV. Mutarea care surprinde pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prietena Arynei Sabalenka a încins imaginația fanilor cu apariția ei în costum de baie. Paula Badosa e într-o formă de vis
Adevarul
O rachetă a explodat lângă o echipă de propagandiști ruși: momentul a fost surprins în timpul unei filmări în Liban
Mediafax
Finanțarea istorică a fraților Pavăl de la Banca Transilvania: ce credit au cerut patronii Dedeman pentru achiziția Carrefour
Click
Preparatul delicios care i-a înnebunit pe doi români în vacanța din America de Sud. Prețul i-a surprins total: „Dacă la final nu ești sătul, primești câteva polonice în plus, din partea casei”
Digi24
SUA ajung la cel mai scăzut nivel al libertății din istorie, în timp ce o țară din Europa obține scorul maxim
Cancan.ro
Vortex polar. Prognoză aprilie 2026: Ninsori viscolite ca în mijlocul iernii, în România, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cine a fost prima soție a lui Dan Alexa și de ce au divorțat! Antrenorul a avut o viață amoroasă marcată de scandaluri
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul Duster arată ca o „mașină de bogați” dar costă puțin. Varianta epuizată înainte de lansare
Descopera.ro
Descoperire arheologică rară în România! Ce s-a găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce faci dacă te trezeşti dimineața cu Angelina Jolie lângă tine-n pat?
Descopera.ro
Dovedit matematic: „regula celor 20 de ani” există cu adevărat!