Prima pagină » Actualitate » Sebastian Burduja, proiecte pentru TRANSFORMAREA Bucureștiului în capitală cultural-europeană: „Creșterea bugetului, consolidarea sălilor de teatru”

Sebastian Burduja, proiecte pentru TRANSFORMAREA Bucureștiului în capitală cultural-europeană: „Creșterea bugetului, consolidarea sălilor de teatru”

Sebastian Burduja, proiecte pentru TRANSFORMAREA Bucureștiului în capitală cultural-europeană: „Creșterea bugetului, consolidarea sălilor de teatru”

Sebastian Burduja, candidatul PNL la alegerile pentru funcția de primar al Capitalei, a prezentat inițiativele pe care le-a pregătit pentru dezvoltarea culturală a Bucureștiului. Liberalul vrea să mărească bugetul alocat proiectelor din acest domeniu, care nu a beneficiat, în ultimii ani, de susținere din partea Primăriei Generale. 

Sebastian Burduja și-a exprimat dorința de a transforma Bucureștiul într-o capitală a cultural-europeană, prin investiția în proiecte ce susțin domeniile artistice, cum ar proiecte, sau construcția și consolidarea unor săli de spectacole.

Printre altele, vicepreședintele liberal a subliniat alocarea de fonduri pentru proiecte în domeniul cultural, modernizarea Sălii Palatului, sau transformarea unor clădiri, considerate monumente industriale, în spații pentru desfășurarea unor activități culturale.

„Înțeleg frustrarea artiștilor, actorilor și a oamenilor de cultură, dar și a publicului, care este adesea lipsit de plăcerea artei în toate formele sale. Știu cât de greu este să creați și să vă desfășurați activitatea într-un oraș care nu vă oferă suficient sprijin.

7 angajamente pe care le am pentru un București Coolt:

1. Creșterea bugetului alocat culturii și gestionarea mai eficientă a resurselor pentru a prioritiza investițiile și proiectele culturale.
2. Începerea construcției unei noi săli de concerte, Sala „Sergiu Celibidache”.
3. Preluarea Sălii Palatului la Primăria Capitalei și începerea imediată a lucrărilor de modernizare.
4. Organizarea unui festival de film al orașului pentru a atrage și mai mulți iubitori de artă cinematografică.
5. Reconversia unor spații industriale în spații culturale multifuncționale, cum ar fi Uzinele Electrica și Autogara Filaret.
6. Modernizarea și consolidarea sălilor de teatru cu risc seismic.
7. Numiri la conducerile instituțiilor de cultură din subordinea PMB doar prin concurs, în termen de maxim șase luni de la începerea mandatului, în conformitate cu legea.”, a scris Sebastian Burduja pe contul de socializare.

CITEȘTE ȘI:

Ministerul Energiei, nou apel pentru accesarea fondurilor pentru modernizarea CET-urilor. Precizările lui Sebastian Burduja privind Bucureștiul

Sebastian Burduja, despre declarația lui Nicușor Dan privind depunerea a două proiecte pentru termoficare: „Pot să vă spun că este o minciună”

Sebastian Burduja: „Nicolae CIUCĂ poate să fie CANDIDAT la președinție, dar nu cred că domnul Nicușor Dan va fi primar general”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Primele declarații făcute de Nicolas Maduro din închisoare