Prima pagină » Actualitate » Sindicatul Europol, despre incidentul în care a fost implicat Cîțu în SUA: „O veritabilă infracțiune!”

Sindicatul Europol, despre incidentul în care a fost implicat Cîțu în SUA: „O veritabilă infracțiune!”

Sindicatul Europol, despre incidentul în care a fost implicat Cîțu în SUA: „O veritabilă infracțiune!”
Sindicatul Europol, despre incidentul în care a fost implicat Cîțu în SUA: „O veritabilă infracțiune!” / Florin Cîțu - 2011 | Foto - Mediafax - Mihai Dăscălescu

Reprezentanții Sindicatului Europol susțin că alcoolemia de 0,161 (BAC) a premierului Florin Cîțu, atunci când a fost prins conducând în SUA „se traduce” în aproximativ un litru de tărie sau aproximativ 5 sticle (750 ml) de vin sau foarte multe sticle de bere (500 ml) băute în multe ore.

„Cum se traduce alcoolemia de 0,161 (BAC) marcată de Florin Câţu, premierul României, la momentul în care a fost prins conducând în SUA: – aprox 1 litru de tărie (whiskey, vodcă); sau – aprox 5 sticle (750 ml) de vin; sau – foarte multe sticle de bere (500 ml) băute în multe ore”, au afirmat reprezentanţii sindicatului Europol, vineri, într-o postare pe Facebook.

Potrivit acestora, fapta nu e contravenție, ci infracțiune.

„Fapta săvârşită de Florin Câţu nu este sub nicio formă o «simplă contravenţie», aşa cum a încercat să o prezinte, ci reprezintă o veritabilă infracţiune. În rest, noi să fim sănătoşi, că din beţie ne trezim cu toţii”, au încheiat cei de la Sindicatul Europol.

Premierul Florin Cîțu a declarat, miercuri, întrebat dacă în trecut a fost încarcerat două zile în SUA și a plătit o amendă, că a făcut o greșeală în urmă cu 20 de ani, dar este interesant că informația apare tocmai acum, în plină competiție internă în PNL.

„Acum 20 de ani, a fost vorba de DUI, este vorba de conducere sub influenţa alcoolului. Am plătit amenda respectivă, o amendă foarte mare. Este contravenţie, am făcut o greşeală acum 20 de ani. Este interesant că în patru tururi de scrutin cu PSD nu a apărut această informaţie, apare acum în competiţia internă din PNL”, a declarat Florin Cîţu, potrivit News.ro.

„Eu am condus, a fost o greşeală, am condus, am plătit foarte scump, a trebuit să-mi vând maşina, să merg un an de zile pe jos. Nu e un motiv pentru care să te mândreşti”, a mai afirmat Cîţu.

Pe de altă parte, liderul PNL Ludovic Orban nu știa despre faptul că Florin Cîțu a condus sub influența alcoolului în SUA, nefiind informat în acest sens de către premier, au precizat surse apropiate liderului liberal, pentru News.ro. Orban nu vrea ca acest „episod” să aibă vreo greutate în lupta pentru șefia PNL, a mai spus acesta.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Un satelit cât o valiză ar putea detecta primul semnal cosmic dinaintea apariției stelelor