Prima pagină » Actualitate » Situația paturilor ATI pentru bolnavii COVID: 6 locuri libere la nivel național, niciunul în București

Situația paturilor ATI pentru bolnavii COVID: 6 locuri libere la nivel național, niciunul în București

Situația paturilor ATI pentru bolnavii COVID: 6 locuri libere la nivel național, niciunul în București
Foto ilustrativ: Pexels.com

La începutul lunii octombrie în România sunt ocupate 1.391 de paturi ATI. La nivel național sunt libere 6 paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2. La acest moment, în București nu sunt paturi libere.

Astfel, în data de 1 octombrie 2021,conform datelor existente în aplicația alerte.ms, sunt ocupate 1.391 de paturi ATI.

România are un total de de 1.374 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19, însă nu toate sunt operaționale efectiv. În acest moment sunt ocupate 1.364 de paturi ATI.

„La nivel național sunt libere 6 paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate persoanelor cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2”, arată surse oficiale.

Situație paturi ATI destinate pacienților de Covid-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2, neocupate:

  • Bacău – 1
  • Calarași – 1
  • Mureș -1
  • Tulcea – 3

Premierul Florin Cîţu le-a transmis, joi, managerilor de spitale să termine cu „tergiversările”, atunci când este nevoie de mărirea numărului de paturi ATI, avertizând că, dacă nu rezolvă problema, vor fi înlocuiţi.

„Fac un apel la toţi managerii de spital şi şefii de secţii să termine cu tergiversările şi, de fiecare dată când este nevoie, să răspundă imediat la nevoile în ceea ce priveşte schimbarea unei secţii în secţie ATI. Am văzut că, de fiecare dată sună, ori preşedintele Consiliului judeţean, ori primarul… Nu, sunt acolo să rezolve această problemă, dacă nu rezolvă această problemă pleacă şi vin alţii. Nu trebuie să ceară voie de la preşedintele Consiliului judeţean să mărească numărul de paturi într-o secţie ATI în această situaţie”, a declarat premierul Cîțu, joi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prețuri „de colecție” la second-hand. De ce un obiect uzat costă mai mult decât unul nou?