Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu pune piciorul în prag: La Primăria Capitalei, candidat comun sau fiecare partid cu candidat propriu

Sorin Grindeanu pune piciorul în prag: La Primăria Capitalei, candidat comun sau fiecare partid cu candidat propriu

Olga Borșcevschi
Sorin Grindeanu pune piciorul în prag: La Primăria Capitalei, candidat comun sau fiecare partid cu candidat propriu
Grindeanu acuză: românii, victimele unei „scamatorii elaborate” privind deficitul / Sursa: Mediafax Foto - Alexandru Dobre

Liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni, într-o conferință de presă, că alegerile din Capitală nu trebuie reduse la competiția pentru un nume de primar, ci la o decizie politică asumată în cadrul coaliției. Grindeanu a cerut partenerilor să stabilească fie un candidat comun, fie candidați separați pentru fiecare partid.

„Noi nu ne-am schimbat punctul de vedere. Alegerile la București sunt despre oameni, nu despre un om care va fi viitorul primar. E vorba de decizii politice. Noi, politic, am decis să fim în această coaliție. Noi, PSD-ul și celelalte partide din coaliție au decis același lucru. Să formăm această alianță de patru partide. Politic, politic, noi am spus, am enunțat câteva condiții, vorbind de o coaliție politică. Și anume că ne dorim or să avem un candidat comun, toate partidele, or fiecare partid, membru al acestei coaliții, să aibă un candidat propriu, separat. Altfel, ne trezim într-o coaliție politică, izolați față de ceilalți. Ceea ce ne duce într-o situație care ne-ar putea face să ne punem întrebări ce mai căutăm în această coaliție, a spus Sorin Grindeanu.

El a precizat că „dacă se întâmplă lucrurile pe aceste coordonate, nu avem nicio problemă să organizăm alegeri”.

Întrebat ce vor face social-democrații dacă premierul va da hotărâre de guvern pentru organizarea alegerilor parțiale fără acceptul PSD, liderul interimar al PSD a explicat:Înseamnă că există o dorință politică mai mare de a avea un om la primăria generală decât această alianță politică. (…) Nu vă supărați de mine, eu sunt președinte, chiar dacă e interimar în acest moment, la Partidul Social-Democrat. Noi am dat un vot în interior și un masiv de intrare la guvernare în această alianță. Cred că undeva spre 70%, de bună credință, și am intrat în această coliție. Nu să fim tratați ca și ruda săracă și să fim puși la colț”.

Totodată, el a respins ideea unui șantaj politic.

„Eu am spus de o alianță politică dacă se dorește a continua sau nu. Și o alianță despre oameni, nu despre un om”, a adăugat el.

Președintele USR, Dominic Fritz, a spus, duminică seara, că organizarea alegerilor este un drept care nu poate fi negociat prin înțelegeri politice sau trocuri. El a precizat că „niciun partid nu are dreptul să condiționeze alegerile de combinații politice”.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Cremele de protecție solară sunt esențiale, însă unele pot fi neconforme