Prima pagină » Actualitate » Spitalul Județean din Suceava este obligat să plătească DESPĂGUBIRI de 800.000 de euro pentru moartea unui bebeluș

Spitalul Județean din Suceava este obligat să plătească DESPĂGUBIRI de 800.000 de euro pentru moartea unui bebeluș

Oana Zvobodă
Spitalul Județean din Suceava este obligat să plătească DESPĂGUBIRI de 800.000 de euro pentru moartea unui bebeluș

Spitalul Județean din Suceava trebuie să plătească o amendă penală de 56.000 de euro și daune morale în valoare totală de 800.000 de euro către familia unui bebeluș care a murit în anul 2016, în spital.

Curtea de Apel Suceava a pronunțat verdictul definitiv în procesul intentat Spitalului Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava pentru moartea suspectă a trei bebeluși.

Doar familia unuia dintre bebeluși s-a constituit parte civilă în acest proces și a cerut daune. Necropsia pruncului a demonstrat că bebeluşul a murit din cauza unui șoc septic. Conform medicilor legiști, conducta de apă din spital era infestată cu piocianic, o bacterie foarte periculoasă.

Astfel, judecătorii instanței superioare au stabilit ca părinții unuia dintre bebelușii decedați să primească daune morale de câte 300.000 de euro fiecărui părinte, la care se adaugă alți 200.000 de euro care vor fi plătiți surorii beblușului. Mai mult decât atât, spitalul trebuie să plătească și o amendă penală de 56.000 de euro pentru ucidere din culpă.

Inițial, magistrații Judecătoriei Suceava au stabilit ca părinții unuia dintre bebelușii decedați, Alexandru Teodor, să primească daune morale de 500.000 de euro, iar sora nou-născutului mort – 150.000 de euro.

În anul 2016, trei bebeluși au murit la Spitalul Județean din Suceava într-un interval de șapte luni. Unul dintre nou-născuți a murit după 27 de ore de la naștere, altul a trăit 10 zile, iar al treilea – 13 zile. O expertiză a Institutului de Medicină Legală Iași a stabilit că micuții au murit în urma unor infecții nosocomiale. S-a descoperit după o prioadă de timp că apa din unitatea medicală era infestată cu pseudomonas aeruginosa, o bacterie foarte periculoasă cunoscută sub denumirea de piocianic.

CITEȘTE ȘI:

„Ar fi putut fi o TRAGEDIE”. O femeie din Roman a născut acasă și nu a dorit să fie văzută de un medic / Ce s-a întâmplat după patru ore de negocieri

Patru femei, trimise în judecată pentru TRAFIC de copii. Sunt acuzate că au vrut să vândă unui cuplu român un bebeluș ucrainean, născut la Chișinău

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
„Consideră că suntem epuizați”. Putin crede că SUA sunt slăbite de războiul cu Iranul, potrivit serviciilor secrete americane
Cancan.ro
Victoria Ionescu, condusă pe ultimul drum de către fostul iubit. Cine este Luca de Mezzo, de fapt
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Cine mai poate opri omul lui Putin să câștige Franța. Expert: „Riscăm ca Europa de Est să fie abandonată”
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„,Mama și fiul”. Cum comentează Gabriela Cristea diferența de vârstă dintre ea și Tavi Clonda
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine i-a creat pe zei? Cum a apărut ideea de ființe supranaturale