Prima pagină » Actualitate » Taximetristul care și-a măcelărit soția va fi dus la psihiatrie. Medicii vor stabili dacă trebuie internat într-un spital de boli nervoase

Taximetristul care și-a măcelărit soția va fi dus la psihiatrie. Medicii vor stabili dacă trebuie internat într-un spital de boli nervoase

Taximetristul care și-a măcelărit soția va fi dus la psihiatrie. Medicii vor stabili dacă trebuie internat într-un spital de boli nervoase

Taximetristul bucureștean care și-a omorât soția și a stat ascuns timp de patru zile, va fi examinat de un psihiatru al Institutului Național de Medicină Legală. Până acum, acesta a refuzat să comunice atât cu echipa de anchetatori cât și cu avocatul desemnat să-l reprezinte în fața acuzațiilor care i se aduc.

Prins într-un service auto, criminalul fugar Valentin Nicușor Faur a refuzat orice dialog cu autoritățile. Surse judiciare au afirmat, pentru Gândul, că bărbatul a tăcut în permanență și abia dacă a rostit câteva cuvinte.

Pentru că nu avea avocat, bărbatul a primit un apărător din oficiu. Și în fața acestuia, Faur ar fi avut, însă, același gen de atitudine. Cu toate că apărătorul asigurat de stat a încercat să-l ajute, acesta a preferat că nu scoată nicio vorbă.

Totuși, sursele citate au precizat că apărarea va solicita ca Faur să fie supus unei expertize psihiatrice, pentru a se stabili dacă acesta suferă de vreo afecțiune psihică gravă care necesită internarea lui într-un spital de specialitate.

Oricum, potivit legii, acesta va fi evaluat de specialiștii Institutului Național de Medicină Legală (INML), care se vor pronunța dacă Valentin Nicușor Faur a avut discernământ atunci când a comis fapta.

Au fost căsătoriți 20 de ani

Liliana, o educatoare din Bucureşti a fost înjunghiată mortal, săpămâna trecută, de soțul său taximetrist, cu care se afla în proces de divorț. Crima a avut loc, joi, în sectorul 2.

Totodată, pe 20 iulie 2021, și fiica cea mare de 17 ani ceruse un nou ordin de protecție împotriva tatălui ei. Potrivit ordinului de protecție obținut de Gândul, „bărbatul a strâns-o cu mâinile de gât și a ridicat-o pe peretele camerei, timp în care i-a adresat cuvinte jignitoare”, mai spun sursele mai sus citate.

La mai bine de o lună după ce instanța a decis că bărbatul în vârstă de 44 ani să păstreze o distanţă de cel puțin 50 de metri faţă de fiica sa și școala în care învăța, acesta a intrat în locuința familiei și a înjunghiat-o pe mama fetei, cu mai multe lovituri de cuțit.

Cei doi erau căsătoriți din anul 2000 și aveau împreună două fete. În ultimii ani, relația celor doi s-a deteriorat destul de mult, pe fondul geloziei bărbatului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei