Prima pagină » Actualitate » Traficul feroviar se desfășoară în condiții de iarnă. CFR: Circulația trenurilor este adaptată pentru a asigura legătura cu toate zonele țării

Traficul feroviar se desfășoară în condiții de iarnă. CFR: Circulația trenurilor este adaptată pentru a asigura legătura cu toate zonele țării

Traficul feroviar se desfășoară în condiții de iarnă. CFR: Circulația trenurilor este adaptată pentru a asigura legătura cu toate zonele țării
Traficul feroviar se desfășoară în condiții de iarnă. CFR: Circulația trenurilor este adaptată pentru a asigura legătura cu toate zonele țării. Sursa foto: Shutterstock

Traficul feroviar se desfășoară miercuri în condiții de ninsoare viscolită și rafale puternice de vânt pe raza celor trei regionale de cale ferată din regiunea de sud-est a țării: București, Constanța și Galați.

Totodată, potrivit unui comunicat al CFR S.A., circulația trenurilor a fost adaptată condițiilor meteorologice pentru a se putea asigura legătura cu toate zonele țării, informează site-ul agenției Agerpres.

„Traficul feroviar la această oră se desfăşoară în condiţii de ninsoare viscolită şi rafale puternice de vânt, de până la 70 km/h, pe raza celor trei regionalelor de cale ferată din sud-estul ţării – Bucureşti, Constanţa şi Galaţi -, circulaţia trenurilor fiind însă adaptată pentru a se putea asigura legătura cu toate zonele ţării. Traficul feroviar se desfăşoară în condiţii normale de iarnă pe raza judeţelor din sud-estul ţării, unde este în vigoare Atenţionare Cod Galben de ninsori abundente şi viscol, iar din cauza rafalelor puternice de vânt, de până la 70 km/h, pe raza Regionalei CF Constanţa trenurile circulă tractate doar cu locomotive Diesel, această măsură fiind necesară din considerente de siguranţă şi de continuitate a traficului feroviar pe întreaga reţea”, se arată în comunicatul CFR S.A.

CFR: Echipele verifică liniile de cale ferată

Potrivit aceluiași comunicat, echipele operatorului de cale ferată fac verificări pe toate secțiile de pe raza județelor vizate de atenționarea cod galben de ninsori, iar pe segmentele unde va fi necesar se va interveni pentru continuarea traficului feroviar.

La nivelul celor opt regionale feroviare, personalul menține legătura cu operatorii de transport feroviar de călători și marfă pentru ca traficul să fie asigurat pe toate magistralele de cale ferată.

„În situaţia în care sunt necesare modificări de grafic, toţi operatorii de transport feroviar de călători sunt avizaţi, astfel încât aceştia să poată publica pe site-urile proprii informaţii actualizate despre trenurile înscrise în grafic”, informează compania.

ANM: Cod galben de ninsori în opt județe

Meteorologii au emis, marți, o atenţionare Cod galben de ninsori şi viscol, valabilă în opt judeţe din sudul şi estul ţării, inclusiv în Capitală, dar și o informare meteo care anunţă ninsori şi intensificări ale vântului în Muntenia, Dobrogea, Moldova şi la munte.

Informarea meteo va fi valabilă în perioada marţi ora 18:00 – joi ora 10:00 şi vizează Muntenia, Dobrogea şi local în Moldova, precum şi zona de munte.

Atenţionarea Cod galben, valabilă de marţi, ora 23:00 până miercuri la ora 23:00, anunţă ninsori însemnate cantitativ în jumătatea de sud-est şi viscolite în Dobrogea, estul Munteniei şi sud-estul Moldovei.

Local în jumătatea de sud-est a ţării vor fi intervale cu ninsori însemnate cantitativ şi se va depune strat de zăpadă neuniform şi consistent. În Dobrogea, estul Munteniei şi sud-estul Moldovei vântul va avea rafale în general de 55…70 km/h, viscolind ninsoarea şi determinând scăderea semnificativă a vizibilităţii.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
De ce fiica regretatei Codruța Notar din Sibiu a fost reținută abia la 1 an și 6 luni de când și-a ucis mama. Cine a alertat polițiștii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Pentru prima dată în istorie, astronomii ar fi descoperit o „superkilonovă”