Prima pagină » Actualitate » Turistă spaniolă atacată de urs în apropierea hotelului Posada, Argeș. O fotografie o putea costa viața

Turistă spaniolă atacată de urs în apropierea hotelului Posada, Argeș. O fotografie o putea costa viața

Turistă spaniolă atacată de urs în apropierea hotelului Posada, Argeș. O fotografie o putea costa viața

Un moment de inconștiență o putea costa viața pe o turistă din Spania. Femeia a fost atacată de un urs, în apropierea Hotelului Posada din Arefu, județul Argeș. Se pare că aceasta ar fi încercat să fotografieze animalul sălbatic, iar acesta s-a năpustit asupra ei. Doar o minune a făcut să scape cu viață. Incidentul vine la doar o zi distanță după ce în același loc un turist polonez de 70 de ani a fost mușcat de un urs, în timp ce voia să-l hrănească. Nu este clar dacă este vorba de același animal.

Un bărbat a dat alarma la 112, semnalând faptul că o femeie, în vârstă de aproximativ 75 de ani, de cetățenie spaniolă, ar fi fost atacată de un urs și rănită la mână, în comuna Arefu, în zona Hotelului Posada.

Din primele date, aceasta ar fi încercat să facă o fotografie ursului. Imediat după primirea apelului, o patrulă de jandarmi montani s-a deplasat de urgență la fața locului pentru a acorda sprijin. La sosirea forțelor de ordine, animalul nu se mai afla în zonă.

Jandarmii au escortat autoturismul în care se afla persoana rănită până la întâlnirea cu echipajul de ambulanță, care a preluat victima pentru îngrijiri medicale. O altă patrulă a rămas în zonă pentru a preveni eventuale incidente ulterioare.

Totodată, în conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență nr. 81/2021, a fost constituită o comisie pentru analizarea și gestionarea incidentului.

Citiți și: Un turist polonez a fost mușcat de un urs pe Transfăgărășan, în timp ce încerca să-l hrănească. Un echipaj SMURD a intervenit rapid

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025