Prima pagină » Actualitate » Prezidențiabilul Victor Ponta acuză un ATAC cu boți asupra conturilor sale: „Totul a început pe 20 aprilie, de Paști”

Prezidențiabilul Victor Ponta acuză un ATAC cu boți asupra conturilor sale: „Totul a început pe 20 aprilie, de Paști”

Prezidențiabilul Victor Ponta acuză un ATAC cu boți asupra conturilor sale: „Totul a început pe 20 aprilie, de Paști

Victor Ponta, candidatul independent la prezidențiale, face o serie de acuzații grave. Fostul premier acuză că este vizat de un atac cu boți „asemănător celui indicat de Nicușor Dan.” Reamintim că și primarul Capitalei a acuzat pe 16 aprilie un atac masiv asupra conturilor sale de social media. „Suntem sub un risc maxim ca platformele să ne închidă”, a mărturisit atunci Nicușor Dan.

„Atacul a început în dimineața zilei de Paști, la ora 5.00”

Oameni din echipa de campanie a lui Victor Ponta au spus pentru HotNews că „atacul a început în dimineața zilei de Paști, la ora 5.00.” Atunci, au început să apară urmăritori din Brazilia, India, Rusia și Uzbekistan.

Potrivit sursei citate, de aproximativ o săptămână, videoclipuri de pe conturile de social media – vorbim, mai exact, despre conturile de Instagram și TikTok – ale lui Victor Ponta au un număr cu mult mai mare de aprecieri față de cel de vizualizări.

Vorbim despre un lucru observat, ieri, într-un text apărut pe site-ul Info Sud Est, dublat de o statistică a Expert Forum, care a menționat că a observat o creștere de 100.000 de urmăritori în 5 zile. Potrivit sursei citate, Victor Ponta are postări pe TikTok cu doar câteva mii de vizualizări, dar cu aproape 90.000 de like-uri.

Contactați de HotNews, membri din echipa de campanie a lui Victor Ponta au menționat că este vorba de un atac cu boți asemănător celui sesizat de Nicușor Dan pe conturile sale. Pe 16 aprilie, Nicușor Dan a spus că postările de pe conturile sale erau invadate de conturi false.

„E o situație asemănătoare”, spun oamenii de campanie ai lui Ponta. „Totul a început pe 20 aprilie, de Paști, la ora 5 dimineața”, spun ei.

Conturi din Brazilia, India și Rusia

Într-un răspuns al celor de la TikTok, consultat de HotNews, se arată că, în primele zile după ce a primit sesizarea din partea echipei de campanie, rețeaua de socializare a șters „peste 16.000 de conturi fake” care urmăreau contul lui Ponta și, mai mult, alte 157 de conturi care dădeau același comentariu identic la videoclipurile sale.

Conform altor rapoarte consultate de Hotnews, cele mai multe conturi fake aveau locație în Sao Paulo (Brazilia), Moscova (Rusia), Rio de Janeiro (Brazilia), Delhi (India), Tașkent (Uzbekistan), Mumbai (India), Belo Horizonte (Brazilia).

„La fel cum a sesizat și Nicușor Dan, acest lucru e extrem de dăunător pentru campanie, deoarece reach-ul scade, iar mesajul nostru ajunge la mai puțini potențiali votanți. Mai mult, dacă Instagram sau TikTok sesizează că ai urmăritori falși, la fel, reach-ul scade”,spun persoanele din echipa de campanie a lui Victor Ponta.

Nicușor Dan a acuzat și el un atac masiv asupra conturilor sale de social media

Primarul Capitalei și candidat independent la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, a declarat referitor la atacul asupra conturilor sale, că acestea sunt sub un risc maxim ca platformele sociale să observe o activitate neobişnuită şi să le închidă, existând astfel riscul să nu mai poată face promovare electorală până la sfârşitul campaniei.

”Suntem în situaţia în care, de o zi, nu pot să mai folosesc conturile pe social media, pentru că ele sunt invadate de sute de mii de conturi false. Şi o să descriu această situaţie. Noi avem la Autoritatea Electorală Permanentă, teoretic, nişte specialişti din instituţiile statului care să prevină exact tipul acesta de situaţie, care e exact motivul pentru care noi am anulat alegerile în noiembrie. Şi iată că nu sunt în stare să facă nimic”, a declarat Nicuşor Dan într-o conferinţă de presă.

Candidatul independent a menționat că pe Instagram avea 70.000 de urmăritori, dar că în decurs de două zile numărul acestora a crescut la 180.000.

Sursă foto: Mediafax Alexandra Pandrea

CITIȚI ȘI:

Nicușor Dan acuză un ATAC masiv asupra conturilor sale de social media: Suntem sub un risc maxim ca platformele să ne închidă

Nicușor Dan, întrebat de reporterul Gândul despre strategia folosirii unor boți în campanie, pentru victimizare. „Nu cred că vreți să mă puneți să comentez niște bârfe”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar