Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta cere vigilență în numărarea VOTURILOR : „O să vă spun cum mă pregătesc de dezbatere cu domnul Simion în turul doi”

Victor Ponta cere vigilență în numărarea VOTURILOR : „O să vă spun cum mă pregătesc de dezbatere cu domnul Simion în turul doi”

Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, susține, într-o declarație făcută înainte de publicarea exit poll-urilor de la ora 21.00, că bătălia electorală nu a fost unaușoară, dar mai ales că „se pregătește de dezbatere cu domnul Simion în turul doi.” Fostul premier le-a mulțumit celor cae l-au susținut, făcând apel la cei aflați în secțiile de votare „să nu pună în aplicare ce li s-a cerut, să nu anuleze voturi, să nu denatureze votul românilor.” 

„A fost extraordinar faptul că atât de mulți români au venit încă o dată să votez”

„Mă bucur să văd atât de multă lume în această seară aici pentru un candidat independent, cu o echipă micuță, cei pe care îi vedeți, 50-100 de oameni. Ne-am bătut cu ditamai PSD, PNL, UDMR, Guvernul României. N-a fost ușoară bătălia, le mulțumesc, o să le mulțumesc și după aceea. În rest, pot să vă spun două lucruri extrem de importante: trebuie să numărăm voturile.

Știți, cu exit-poll-urile, nici cele bune, nici cele rele – pe 24 noiembrie au dat atât de multe erori exit poll-urile, încât nici nu mă bucur, nici nu mă întristez, mai ales depinde la ce televizor mă uit. Fac un apel extrem, extrem de important către cei din secțiile de vot să nu pună în aplicare ce li s-a cerut, să nu anuleze voturi, să nu denatureze votul românilor. A fost extraordinar faptul că atât de mulți români au venit încă o dată să voteze, după ce li s-a anulat votul din noiembrie.

Eu le mulțumesc tuturor românilor care au venit la vot, indiferent pentru pentru cine au votat și după ce începem să numărăm, după ce începem să avem cât mai multe procese – verbale, după ce încep să vină voturile din diaspora, atunci o să vă spun cum mă pregătesc de dezbatere cu domnul Simion în turul doi. Mulțumesc mult, ne vedem pe la 9:30″, a precizat Victor Ponta.

Victor Ponta: „Din păcate, DATELE de la exit poll-urile de la ora 21.00 sunt total necredibile”

Tot duminică, Victor Ponta, independent prezidențiabil, a postat pe pagina sa de facebook un mesaj în care a pus sub semnul întrebării datele de la exit poll-urile de la ora 21.00, susținând că sunt total necredibile și îm favoarea celor care sunt la putere.

În plus, printre acuzațiile dure aduse chiar în ziua votului prezidențial, Victor Ponta s-a declarat optimist că va intra  în turul al doilea cu George Simion.

„Din păcate, datele de la exit poll-urile de la ora 21 sunt total necredibile. Pe 24 noiembrie au avut o eroare de 30%, în special în favoarea celor care le plătesc și sunt la putere (Ciolacu avea 27% la exit poll și a obținut 19%, iar Georgescu avea 15% și a obținut 23%).

În plus, astăzi oamenilor le este teamă de amenințările șefilor PSD și ale Antenei 3 și nu spun adevărul. După ce vor începe să se încarce 30-40% din datele reale, vom avea o idee mai clară! Dupa care se adaugă voturile foarte multe din Diaspora! Sunt foarte optimist că voi fi în turul al doilea cu George Simion”, este mesajul transmis de prezidențiabilul independent Victor Ponta. 

CITIȚI ȘI:

Victor Ponta: „Din păcate, DATELE de la exit poll-urile de la ora 21.00 sunt total necredibile”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian a dat „nota 4” filmului lui Cristian Mungiu
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Meteorologii anunță că nu scăpăm de ploi. Cum va fi vremea în primele săptămâni de vară?