Prima pagină » Actualitate » Un bărbat din Iași riscă să plătească daune morale de mii de euro după ce s-a luat la BĂTAIE cu un șofer, din cauza unui loc de parcare

Un bărbat din Iași riscă să plătească daune morale de mii de euro după ce s-a luat la BĂTAIE cu un șofer, din cauza unui loc de parcare

Un bărbat din Iași riscă să plătească daune morale de mii de euro după ce s-a luat la BĂTAIE cu un șofer, din cauza unui loc de parcare

Doi bărbați s-au luat la bătaie în fața unui magazin din Iași, în urmă cu aproape doi ani, din cauza unui conflict spontan legat de un loc de parcare. În urma incidentului, unul din ei a depus plângere penală și solicită în instanță 5.000 de euro daune morale.

Totul s-a întâmplat pe 14 iunie 2023, în plină zi, în fața unui magazin din cartierul Galata, când P.R. și-a parcat mașina în apropierea magazinului pentru a face câteva cumpărături.

În acel moment, A.Ș. i-ar fi reproșat modul în care a parcat, spunând că blochează accesul pe alee, iar – după un schimb de replici – între cei doi bărbați a izbucnit un conflict verbal, care a degenerat rapid într-o altercație fizică.

În urma incidentului, A.Ș. a depus o plângere la poliție, acuzându-l pe P.R. de lovire și alte violențe. Partea vătămată solicită acum 5.000 de euro daune morale. Dosarul a ajuns în instanță, iar recent a avut loc un nou termen de judecată.

„Eu n-am avut nicio intenție să mă cert cu el. Doar i-am zis să nu mai parcheze de-a latul, că blochează toată aleea. Nu i-am vorbit urât, dar el a început imediat cu jigniri. Înainte să-mi dau seama, m-a lovit. Mi-a dat un pumn direct în față”, a precizat partea vătămată, potrivit bzi.ro.

De cealaltă parte, inculpatul și-a exprimat poziția în fața judecătorilor, susținând că a fost provocat și că reacția sa a fost una de moment.

De asemenea, el a precizat că nu are posibilitatea să achite suma cerută și a cerut instanței să țină cont de circumstanțele în care s-a produs conflictul.

„Totul a pornit de la o discuție aiurea, acolo, în fața magazinului. Eu eram cu treabă, venisem să-mi iau niște țigări și ceva de mâncare, și el a început să mă provoace. Zicea că i-am luat locul de parcare, și să îmi adreseze tot felul de vorbe. I-am spus frumos să-și vadă de drum, dar n-a vrut. A început să strige, să mă jignească, m-a făcut în tot felul. Atunci, m-am întors și i-am zis și eu câteva. N-am mai gândit, recunosc, m-am enervat și l-am lovit cu pumnul în față. El a sărit la mine, și de acolo am început bătaia. Mi-a dat și el câțiva pumni. A fost o reacție de moment, nu sunt om violent. Am muncit toată viața, nu am avut treabă cu poliția. Acum vrea 5.000 de euro, dar de ce nu zice că și el a provocat scandalul? Eu zic să fim corecți. Dacă am greșit, să plătesc, dar nu pot accepta să fiu făcut singurul vinovat într-o ceartă în care el m-a scos din sărite de tot. Nici nu am banii ăștia”, a explicat inculpatul.

Procesul de judecată continuă, iar instanța urmează să decidă dacă inculpatul va trebui să achite suma de 5.000 de euro în urma conflictului pentru un loc de parcare, potrivit sursei citate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Paraschivescu, reacție după glumele despre asemănarea cu Maduro. Mesajul scriitorului
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Ce salariu are un polițist în 2026. Suma pe care o câștigă lunar, cu tot cu sporuri
Prosport.ro
Vlăduța Lupău s-a distrat cu Andra și Cătălin Măruță într-un complex de milioane de euro
Adevarul
„No booking for Romanian people” - Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători
Mediafax
Venezuela, locul unde se intersectează interesele marilor puteri și de ce contează
Click
Românii care riscă să fie nevoiți să-și vândă locuințele: „Va fi o schimbare a comportamentului proprietarilor”
Digi24
„Ziua Z a Chinei”: Cum plănuiește Beijingul să debarce cea mai mare armată din lume pe „plajele roșii” din Taiwan
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Loredana Groza s-a îmbrăcat în alb la înmormântarea tatălui ei. Ce semnificație are ținuta atipică
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Bârfa pare inofensivă, dar psihologii avertizează: vorbitul negativ despre alții crește stresul și afectează relațiile