Prima pagină » Actualitate » Un gardian de la Penitenciarul Vaslui a fost ARBITRU asistent la meciul Slovenia-Serbia, de la Euro. Agentul a arbitrat și în finala Europa League

Un gardian de la Penitenciarul Vaslui a fost ARBITRU asistent la meciul Slovenia-Serbia, de la Euro. Agentul a arbitrat și în finala Europa League

Unul dintre arbitrii asistenți ai meciului dintre echipele naționale de fotbal ale Sloveniei și Serbiei este gardian la Penitenciarul Vaslui. Agentul șef principal Ovidiu Artene a fost arbitru de tușă și la finala UEFA Europa League de anul acesta, dar și la meciuri din Champions League.

Ministrul Justiției, Alina Gorghiu, a anunțat, pe pagina de Facebook, că unul dintre agenții care îi supraveghează pe deținuții încarcerați la Penitenciarul Vaslui a fost arbitru de margine la meciul dintre naționalele Serbiei și Sloveniei.

„Artene Mihai-Ovidiu, polițist din cadrul Penitenciarului Vaslui, este unul dintre protagoniștii din iarbă al acestui spectacol, fiind arbitru asistent la meciul dintre Slovenia și Serbia, din Grupa C a Campionatului European UEFA 2024!

La locul de muncă, el supraveghează zi de zi persoanele pe care societatea le-a surprins în off-side față de regulile ei, dar asta nu îl împiedică să facă performanță și în sport. Îi salut pe toți cei implicați în astfel de activități!”, a scris Alina Gorghiu.

Ovidiu Artene este arbitru din 1996

Potrivit jurnaliștilor de la Monitorul de Vaslui, Ovidiu Artene a intrat în arbitraj în 1996, iar trei ani mai târziu a promovat în corpul arbitrilor de Liga a 3-a. În 2007 a devenit arbitru asistent în Liga 1.

Vasluianul a oficiat alături de Istvan Kovacs și Vasile Marinescu în Champions League, unde românii au arbitrat semifinala dintre Manchester City și Real Madrid, dar și finala Conference League câștigată de AS Roma, scor 1-0, cu Feyenoord Rotterdam.

Ovidiu Artene a fost tușier și la finala UEFA Europa League de anul acesta, dintre Atalanta și Bayer Leverkusen, care a avut loc în data de 22 mai, la Dublin.


CITEȘTE ȘI:

România – Belgia se joacă AZI la Koln! Toate detaliile despre partida de la Euro 2024

Edi Iordănescu, mesaj înainte de România – Belgia de la EURO 2024. „Adversarul este unul colosal, asta e realitatea”

EURO 2024. Dumitru Dragomir dezvăluie PREȚUL URIAȘ plătit de un român pe un bilet la meciul cu Ucraina. Ce mașină îți poți cumpăra de banii ăștia?

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră