Prima pagină » Actualitate » Un nou cutremur a avut loc în zona Vrancea, la aproape 24 de ore după cel de miercuri seară

Un nou cutremur a avut loc în zona Vrancea, la aproape 24 de ore după cel de miercuri seară

Un nou cutremur a avut loc în zona Vrancea, la aproape 24 de ore după cel de miercuri seară

Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter a avut loc, joi după-amiază, în județul Vrancea.

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, seismul s-a produs la ora 16.39 și a avut magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter și s-a produs la adâncimea de 76 de kilometri.

Cutremurul s-a produs în apropierea oraşelor Bacău (87 km), Brașov (91 km), Galați (106 km), Ploiești (110 km), Brăila (110 km), București (159 km).

Cutremur, miercuri seară, tot în zona seismică Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea 3,5 pe scara Richter s-a produs, miercuri seară, în zona seismică Vrancea. Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului a anunţat că miercuri, 30 decembrie, la ora 19:53, s-a produs în județul Vrancea un cutremur slab cu magnitudinea 3.5, la adâncimea de 100 de kilometri.

Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 76 km E de Brașov, 94 km NE de Ploiești, 100 km S de Bacău, 117 km V de Galați, 118 km NV de Brăila, 145 km N de București, 164 km NE de Pitești, 181 km SV de Iași și 190 km E de Sibiu.

România trimite ajutoare umanitare de peste 640.000 de lei în Croația, după seismul care a devastat această țară

Premierul Florin Cîțu a anunțat, miercuri seară, că țara noastră va trimite ajutoare în Croația, grav afectată de cutremurul de 6,4 pe scara Richer, în urma căruia au murit șapte oameni, între care o fetiță de 12 ani, și alte zeci de persoane au fost rănite. Seismul s-a resimțit în mai multe țări vecine Croației, dar chiar și în România.

Într-o declarație făcută la Palatul Victoria, după ședința de Guvern, Florin Cîțu a precizat că valoarea ajutoarelor umanitare este de peste 640.000 de lei.

Aseară (marți-n.r.), autorităţile de la Zagreb au activat Mecanismul European de Protecţie Civilă, ca urmare a cutremurului cu magnitudinea de 6,4 grade pe scara Richter. Guvernul îşi exprimă solidaritatea cu cetăţenii din Croaţia şi trimite, prin DSU, ajutoare umanitare în valoare de 640.600 lei”, a anunţat premierul, citat de Digi 24.

Ajutoarele trimise de România constau în containere de locuit, corturi, paturi, saltele, saci de dormit.

Echipele de căutare-salvare ale DSU au fost pregătite să intervină în Croația, însă, potrivit premierului Florin Cîțu, nu a mai fost necesară intervenția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Oamenii de știință au dezvoltat o nouă metodă de a „asculta” limbajul ascuns al creierului