Prima pagină » Actualitate » Un nou cutremur s-a produs în zona seismică Vrancea. Ce maginitudine a avut și unde s-a simțit / Anunțul lui Gheorghe Mărmureanu

Un nou cutremur s-a produs în zona seismică Vrancea. Ce maginitudine a avut și unde s-a simțit / Anunțul lui Gheorghe Mărmureanu

Un nou cutremur s-a produs în zona seismică Vrancea. Ce maginitudine a avut și unde s-a simțit / Anunțul lui Gheorghe Mărmureanu
Cutremur în Banat în noaptea de duminică spre luni! Ce magnitudine a avut

Un cutremur s-a produs pe 25 noiembrie, la ora 00:15:30 (ora locală a României), în zona seismică Vrancea, Buzău, potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

A fost vorba de un seism cu magnitudinea 3.3 grade, la adâncimea de 115 kilometri. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 77 km E de Brașov, 82 km NE de Ploiești, 113 km V de Brăila, 113 km S de Bacău, 114 km V de Galați, 131 km N de București, 157 km NE de Pitești, 192 km E de Sibiu, 193 km SV de Iasi, 196 km N de Ruse.

În luna noiembrie, România a fost afectată de mai multe cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2.1 și 3.7 grade pe scara Richter.

Gheorghe Mărmureanu: “2040, anul unui cutremur puternic!”

Seria cutremurelor nu reprezintă o îngrijorare, cel puțin în viitorul apropiat, pentru seismologul Gheorghe Mărmureanu, care spune că, de fapt, acestea nu reduc sensibil tensiunile acumulate în zona seismică Vrancea. Acesta susține că abia în aproximativ 20 de ani, țara ar putea fi lovită de un seism puternic.

Acesta vine, cel mai probabil, spun eu, în 2040 cu aproximaţie de un an. Acest mare cutremur face parte din seria de seisme din care fac parte şi cele din 1838 (magnitudine de 7,5) şi 1940 (magnitudine 7,4.). Vorbim de o ciclicitate aici. Sigur, au mai fost şi unele intermediare cum a fost cel din 1802 sau chiar şi cel din 1977. Ca să aveţi o imagine, trebuie să vă spun că la cutremurul din 1838 acceleraţiile au fost atât de mari încât în zona Prahova s-au format falii apreciabile. Practic, pământul s-a rupt pe alocuri din cauza violenţei seismului”, a precizat Gheorghe Mărmureanu.

Cel mai puternic seism în România, în 2020

Cel mai puternic cutremur care a avut loc în 2020, în România, a avut loc pe data de 31 ianuarie, în judeţul Vrancea, magnitudinea lui fiind de 5,2 grade pe scara Richter. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti.

În anul 2018, în data de 28 octombrie, a avut loc în România, în judeţul Buzău, un cutremur de 5,8 pe Richter, mişcarea tectonică fiind, de asemenea, resimţită şi în Capitală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
Péter Magyar, „omul dificil” care îl provoacă pe Viktor Orbán în Ungaria, este controversat chiar și printre susținătorii săi
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Te simți epuizat în 2026? 7 metode rapide care îți calmează creierul (susținute de știință)