Prima pagină » Actualitate » Urmează protestul celor de la STB! Șoferii de autobuze și vatmanii din București vor să iasă în stradă, miercuri! EXCLUSIV

Urmează protestul celor de la STB! Șoferii de autobuze și vatmanii din București vor să iasă în stradă, miercuri! EXCLUSIV

Nicolae Oprea

Sindicatul de la STB a solicitat pentru ziua de miercuri, 31 martie, autorizarea de către Primăria Capitalei a unui protest în stradă, care va fi organizat în fața sediului instituției, din „Dinicu Golescu”! Sindicaliștii vor protesta în timp ce un angajat STB va fi cercetat disciplinar! Șeful de sindicat de la STB a explicat  în exclusivitate pentru GÂNDUL.RO detaliile acestui protest!

Update: Primăria Capitalei a decis ca protestul să se desfășoare miercuri, între orele 11-13!

„Ne pregătim de un miting de protest, am solicitat la „Dinicu Golescu” nr 1, unde este direcția, pe data de 31 martie, între orele 12 și 14, ore la care este cercetarea disciplinară a colegului nostru”, a declarat pentru GÂNDUL.RO președintele Sindicatului de la STB.

Potrivit sursei citate, protestul va avea loc în semn de solidaritate față de un coleg care este în prezent cercetat disciplinar!

„În continuare, noi ca sindicaliști, suntem monitorizați, și ni se bagă pumnul în gură”

„În continuare, noi ca sindicaliști, suntem monitorizați, și ni se bagă pumnul în gură în continuare, și suntem cercetați disciplinar, ca pe mandatul doamnei Firea. Se menține acel articol 93 din Regulament, prin care se spune că transmiterea de informații în spațiul public, respectiv în presă, este abatere disciplinară”, declară Ciobănescu în exclusivitate pentru GÂNDUL.RO.

Sursa citată acuză noua conducere că nu o interesează de probeleme reale pe care Regia la are!

„Încercăm să avem un dialog cu noul director, care, deocamdată, nu ne bagă în seamă”

„Încercăm să avem un dialog cu noul director, care, deocamdată, nu ne bagă în seamă pe cei de la sindicat. Acum, preocuparea celor din noua conducere este să pună oamenilor lor, dar de probleme nu prea îi interesează. Au aceleași obiceiuri, să pună în funcții de conducere oameni neprofesioniști, ori care sunt compromiși, oameni vechi care nu au făcut performanță”, mai susține Ciobănescu!

„În loc să pună accent pe echiparea muncitorilor, pe problemele pe care le au angajații, cu reparații, ei pun accent pe ținută. Sunt controale în trafic, ca șoferii să poarte cravată, cămașă și costum. Mi se pare aberant, în condițiile în care există atât de multe probleme”, a mai declarat pentru GÂNDUL.RO șeful de sindicat de la STB.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”