Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Daniel Ciungu, PNL Sector 1: „Blocajul din Greenfield este la primarul Clotilde Armand”

VIDEO | Daniel Ciungu, PNL Sector 1: „Blocajul din Greenfield este la primarul Clotilde Armand”

Daniel Ciungu, consilier PNL al Sectorului 1, a vorbit, vineri, în cadrul unei conferințe de presă, despre blocajul din cartierul Greenfield, problemă care ar fi în responsabilitatea primarului Clotilde Armand.

„Ieri au venit cetățenii de acolo în fața Consiliului Local, din păcate cunoaștem că primarul Capitalei, Nicușor Dan, nu s-a dus la Romsilva, așa cum promitea. Cunoaștem punctul de vedere oficial al Romsilva, care a zis foarte clar, poate să dea definitiv drumul, are toate avizele (…) Noi susținem în continuare ce am susținut și în trecut, drumul trebuie să fie preluat de administrația Capitalei și cea a Sectorului 1, administrat așa cum trebuie, să aibă grijă de el. Oamenii contează, sunt 6.000 de persoane acolo, nu este vina lor că ori Primăria Capitalei, ori dezvoltatorul, ori Primăria Sectorului 1, se joacă cu destinele lor”, a declarat Daniel Ciungu.

Consilierul PNL mai spune că blocajul actual al drumului din Pădurea Băneasa ar fi la primarul Clotilde Armand.

„Nicușor Dan trebuie să ceară Guvernului terenul”

„Primarul Armand le-a spus cetățenilor doar verbal, nu a pus nimic în scris, că, vezi Doamne, doar Capitala poate (prelua drumul – n.r.). Ne jucăm în declarații. Problema este că în momentul de față există niște mandate verificate de Prefectura Capitalei, iar primarul Armand, dacă consideră că nu sunt legale, dânsa trebuia să meargă în instanță împotriva lor. N-a făcut-o. Momentan blocajul este la persoana fizică a primarului Armand, și dacă doriți, următorul pas după ce dânsa trebuie să plătească banii către Romsilva să scoată drumul din fondul forestier, pe care noi îl vom bugeta, următorul pas va fi de la Primăria Capitalei și Nicușor Dan care trebuie să ceară Guvernului terenul”, a  mai declarat Daniel Ciungu.

Drumul Vadul Moldovei a fost închis

Regia Naţională a Pădurilor Romsilva a pus în executare o decizie judecătorească și a închis accesul pe drumul forestier din strada Vadul Moldovei.

În prezent, accesul din cartierul Greenfield către București se face doar prin Aleea Teișani, un drum cu o singură bandă pe sens, lucru care provoacă zilnic un blocaj de proporții în trafic.

Recomandarea video

Mediafax
Usturoiul chinezesc cucerește Europa. 70% din importuri vin din China
Digi24
Ce amendă a primit o şoferiţă din Alba, prinsă pe autostrada acoperită de zăpadă cu o mașină cu anvelope de vară
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Prosport.ro
Părăsit de iubită pentru Jannik Sinner, fiul lui Michael Schumacher s-a consolat cu un fotomodel portughez
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
ONU anunță o încetinire a creșterii economice globale în 2026
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Atentat în direct. Lidera opoziției a fost atacată cu o bombă chiar în timpul unui interviu
Cancan.ro
Matei a murit la doar 14 ani, în mașina condusă de mama lui. În ce stare sunt ceilalți 3 frați, care se aflau cu ei în mașină?
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Cum să ai o zi eficientă făcând mai puțin, nu mai mult