Prima pagină » Actualitate » VIDEO. O nouă „explozie uriașă” a lovit duminică după amiaza capitala afgană Kabul. Din primele informații ar fi vorba despre un atac SUA care a vizat un atentator sinucigaș care viza aeroportul

VIDEO. O nouă „explozie uriașă” a lovit duminică după amiaza capitala afgană Kabul. Din primele informații ar fi vorba despre un atac SUA care a vizat un atentator sinucigaș care viza aeroportul

Gilda Popa
VIDEO. O nouă „explozie uriașă” a lovit duminică după amiaza capitala afgană Kabul. Din primele informații ar fi vorba despre un atac SUA care a vizat un atentator sinucigaș care viza aeroportul

O ”explozie uriașă” a fost auzită în Kabul în jurul orei 17.00 (ora locală) a anunțat pe Twitter Muslim Shirzad corespondentul Tolo News în Afganistan. 

UPDATE. Statele Unite au efectuat un atac militar duminică la Kabul, au declarat pentru Reuters doi oficiali americani. Oficialul, vorbind sub condiția anonimatului, a declarat că atacul i-a vizat pe militanții suspectați de legături ISIS-K, adăugând că este vorba despre informații inițiale care s-ar putea schimba.

Nu este sigur deocamdată că atacul SUA în Kabul are legătură cu imobilul rezidențial din zona aeroportului din Kabul care a fost lovit de o rachetă. Cel mai probabil însă este vorba despre același atac.

Talibanii susțin că atacul a vizat un atentator sinucigaș care dorea să atace aeroportul din Kabul.

Amintim că o nouă explozie a avut loc în apropierea aeroportului din Kabul, anunță diverse canale de social media și presa internațională. Martori din zonă au declarat că explozia pare să fi fost rezultatul unui atac cu rachetă. Fotografiile și videoclipurile de pe rețelele socialearată fumul care se ridică dintr-o zonă din vecinătatea aeroportului.

În urma atacului, două persoane ar fi decedat, inclusiv un copil, și alte trei persoane ar fi fost rănite.

Știrea inițială

O rachetă a fost trasă către aeroportul din Kabul, unde sunt încă în desfășurare zborurile de evacuare supravegheate de soldați americani, dar nu și-a atins ținta, a declarat un martor pentru agenția chineză Xinhua. Reuters confirmă informația, arătând că sunt imagini cu „fumul negru” deasupra capitalei afgane, însă nu se știe unde a avut loc explozia.

Racheta a lovit o zonă rezidențială, nu este clar la acest moment dacă există victime, a spus sursa Xinhua.

Jurnalistul Muslim Shirzad a postat pe rețeaua de socializare fotografii și clipuri video cu urmările deflagrației.

Preşedintele american Joe Biden a avertizat sâmbătă că un nou atac la aeroportul din Kabul este „foarte probabil” în următoarele 24-36 de ore, adăugând că raidul cu dronă efectuat vineri de armata SUA care a ucis în Afganistan doi membri ai grupării Stat Islamic nu este ultimul, relatează agenţiile internaţionale de presă.

„Situaţia la faţa locului rămâne extrem de periculoasă şi ameninţarea unui atac terorist contra aeroportului este în continuare ridicată Comandanţii noştri m-au informat că un atac este foarte probabil în următoarele 24 până la 36 de ore. Le-am dat instrucțiuni să ia orice măsură posibilă pentru a prioritiza protecţia forţelor americane”, a menţionat liderul de la Casa Albă într-un comunicat, după o întâlnire cu consilierii săi de securitate.

Peste 170 de persoane între care 13 militari americani au fost ucise joi într-un atac sinucigaş în zona aeroportului din Kabul, revendicat de gruparea Statul Islamic al Khorasan (ISIS-K)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa germană: România, prinsă în focul încrucișat al războiului Rusiei împotriva Ucrainei
Digi24
„Ura, suntem live!”. Aventurile Dianei Șoșoacă la Moscova: laudă Kremlinul și se plânge că nu merge Facebook. Meta e interzisă în Rusia
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Jamaican Blue Mountain: de ce una dintre cele mai exclusiviste cafele din lume este cultivată printre nori