Prima pagină » Actualitate » Yakutsk, cel mai rece oraș din lume, a rămas fără căldură la minus -46 de grade C

Yakutsk, cel mai rece oraș din lume, a rămas fără căldură la minus -46 de grade C

Elena Popescu
Yakutsk, cel mai rece oraș din lume, a rămas fără căldură la minus -46 de grade C

Yakutsk este cel mai rece oraș din lume, cu o populație de peste 300.000 de locuitori. Temperaturile ajung și până -71°C în orașul din Siberia, iar recent, locuitorii au rămas fără încălzire. 

Locuitorii și-au exprimat indignarea față de oficialii de la Kremlin cu ocazia Anului Nou, la temperaturi de – 46 de grade C, aceștia rămânând fără energie electrică, implicit fără căldură.

”Totul se prăbușește. Putin găsește bani pentru războiul din Ucraina, pentru rachetele hipersonice și pentru palatele sale de lux, în timp ce oamenii obișnuiți sunt lăsați să înghețe”, a declarat o femeie din localitate a declarat. O altă persoană a spus: ”Mamele cu copii plâng de disperare – este o situație extrem de grea”.

Opt ore fără energie electrică și căldură la minus 46 de grade C

Din nefericire, întreruperile de energie electrică sunt mai frecvente decât de obicei, deși există rezerve în exces de gaz, din cauza blocării exporturilor Kremlinului către Occident.

Districtul din Yakutsk, capitala celei mai mari și mai friguroase regiuni rusești din Siberia, a suferit opt ore de întrerupere a curentului electric, în timp ce temperatura era de -46C.

Rețelele de socializare au fost asaltate cu apeluri de ajutor, în timp ce oficialii locali sărbătoreau Anul Nou, potrivit Alephnews.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O casă curată și ordonată. Tehnica japoneză de curățenie
Digi24
Ambiții SF în China: potențiali disidenți, preziși cu AI
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții medicului rezident de la Spitalul Floreasca! Bărbatul nu a mai putut fi salvat
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
Cum a apărut primul partid extremist românesc. Liderul său promova un naționalism radical și deportarea evreilor
Mediafax
Bucureștenii, triștii planetei? Motivul pentru care Capitala e la coada unui top global
Click
Lecțiile scumpe primite de o familie de români care a cumpărat un teren la țară: „Am ajuns acasă convinși că am dat lovitura”
Digi24
Financial Times: Dacă Nicușor Dan eșuează, UE se va confrunta cu cel mai combativ membru eurosceptic de până acum
Cancan.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă Iuliana Luciu la 39 de ani, după ce a renunțat la televiziune. „Nu vreau să fiu doar omul care iubește muzica”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cursă istorică pentru Kimi Antonelli la Monaco! A reușit ceea ce niciun alt pilot din Formula 1 nu a putut
Descopera.ro
Paradoxul găurilor negre, rezolvat! Ce au descoperit astronomii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
Cum să te ferești de escrocii de pe Airbnb