Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Doru Bușcu: „Crin Antonescu vorbește clar, limpede, uneori seducător”

Doru Bușcu: „Crin Antonescu vorbește clar, limpede, uneori seducător”

Ramona Turcu

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii Ai aflat! Cu Ionuț Cristache, redactorul-șef de la Cațavencii, Doru Bușcu, a continuat analiza scenei politice românești, oferind perspective interesante asupra unor figuri cheie și asupra contextului geopolitic actual. Discuția a gravitat în jurul personalității lui Crin Antonescu, a ascensiunii lui George Simion și a implicațiilor pentru viitorul României în context internațional tensionat. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Bușcu: „Antonescu se vede din felul în care vorbește”

Bușcu a revenit asupra figurii lui Crin Antonescu, subliniind impactul pe care îl are modul său de exprimare.

„Antonescu se vede din felul în care vorbește, că aceste cunoștințe și această preocupare pentru de, ba, de, de dezbaterea intelectuală îl ajută, îi alimentează cu combustibil, discurs și despre ceea ce vorbește. De aia atunci când vorbește, vorbește clar, limpede și uneori seducător”, a remarcat analistul, apreciind elocvența și profunzimea discursului fostului lider PNL.

În ciuda criticilor pe care i le-a adus în trecut, Bușcu a recunoscut: „Se admir felul în care vorbea.” El a plasat pe Antonescu într-o categorie diferită față de alți politicieni actuali:

„L-aș pune în altă categorie pe Antunes, poate va pierde alegerile. Nu se poate vorbi, dar spun că este, nu este George Simion, nu este Victor Ponta”.

Bușcu: „Simion și-a făcut nuntă și a zis:

Discuția s-a îndreptat apoi spre George Simion, în contextul unor acuzații privind finanțarea campaniei sale electorale. Bușcu a comentat cu ironie o posibilă legătură cu Gigi Becali:

„El ce-a făcut omntă ce a zis ne Gigi de mi și mie a zis câtă vrei 2t și după aia mergea ne Gigi mai de mi-1t de-a da, bagi ca niște bani pe care nu i-a declarat? Păi, dar a zis Gigi că ți-i trimit eu prin nu știu cine, prin Luțu, prin cineva și când a plecat în Spania pe cârca lui Becali?”

Această aluzie sugerează o posibilă influență controversată asupra finanțării politice. Bușcu a concluzionat că astfel de asocieri „pune o anumită lumină întunecată pe caracterul lui Simion” și îl „așează într-un fel în staulul lui Becali”.

Bușcu: „E posibil ca în următorul an România să intre într-o situație gravă de securitate.

În finalul discuției, Bușcu a abordat perspectiva alegerilor prezidențiale și contextul internațional volatil. El a exprimat îngrijorarea cu privire la posibilitatea ca România să aibă un șef al politicii externe sau un șef al armatei precum George Simion, într-o perioadă de incertitudine geopolitică.

„Un personaj ca George Simion? Da, e posibil ca în următorul an România să intre într-o situație gravă de securitate. E posibil, sigur”, a avertizat Bușcu.

El a criticat dur pasivitatea României și a Europei în ultimii zece ani în contextul garanțiilor de securitate oferite de apartenența la UE și NATO:

„suntem membrii UE și membrii NATO și pentru asta nu trebuie să mai facem nimic. Acuma, iată că nu mai e la fel, aceste lucruri nu mai reprezintă o garanție.”, a mai adăugat el.

Bușcu a concluzionat cu un scenariu sumbru:

„să ne imaginăm că se întâmplă lucrurile astea, că Trump face o înțelegere cu Rusia, că bate palma cu Putin, că Ucraina devine un stat imposibil de apărat, că Uniunea Europeană mai are puterea să apere, să intervină așa și că noi ne trezim într-o situație de conflict iminent, fără să fie declarat cu Rusia. Într-o astfel de situație e bine să avem un lider cu experiență.”, și-a concluzionat Bușcu scenariul sugerând din nou că Antonescu ar fi acest lider dezirabil.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate